Najstarsza szkoła w Polsce otwiera swoje podwoje dla turystów
13 lipca 2019 | 14:07 | eg / hsz | Płock Ⓒ Ⓟ
Płockie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, potocznie nazywane „Małachowianką”, jest najstarszą szkołą w Polsce, działającą nieprzerwanie od 1180 roku. Do dziś zachowało się pochodzące z XIII w. skrzydło szkoły z XV-wieczną gotycką wieżą, w której znajduje się obserwatorium astronomiczne. Najstarsze części szkoły chętnie zwiedzają płocczanie i turyści, licznie odwiedzający Płock w okresie wakacji.
Pierwsza w Płocku szkoła powstała przy kolegiacie. Historia kolegiaty sięga roku 1150, kiedy to Dobiechna, wdowa po wojewodzie Wojsławie, opiekunie młodego księcia Bolesława Krzywoustego, ufundowała kościół kolegiacki. Wiadomo, że w 1180 roku przy kolegiacie istniała szkoła typu trivium. Pierwotna budowla nie przetrwała i około 1240 r. powstała nowa, romańska, ceglana świątynia pw. św. Michała Archanioła. Jej relikty, ceglane mury z kamiennym detalem architektonicznym można oglądać w podziemiach szkoły (Muzeum Szkolne).
Około 1350 r. rozpoczęła się gotycka przebudowa kościoła, przy wykorzystaniu romańskich murów. W latach 70 XV w. od fasady od strony Wisły zostały wzniesione szczyt i wieża kościoła, które zachowały się do dziś. Odbyło się to za sprawą fundacji Michała z Boryszewa. W 1611 r. szkołę kolegiacką przejął zakon jezuitów. W latach 1675-1682 obok kościoła powstał nowy, murowany gmach kolegium – do dziś stanowiący skrzydło liceum.
W 1731 r. jezuici przejęli od kanoników zrujnowany kościół św. Michała i rozpoczęli jego przebudowę, którą przerwała w 1773 r. kasata zakonu. Wtedy to szkołę przejęła Komisja Edukacji Narodowej, powierzając architektowi Stanisławowi Zawadzkiemu adaptację dawnej kolegiaty na Szkołę Podwydziałową, która podlegała wtedy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Dlatego w herbie szkoły znajdują się skrzyżowane berła rektorskie.
W 1784 r. w budynku kolegium został umieszczony Szpital Świętej Trójcy, działający w tym miejscu do 1836 r. W 1843 r. budynek został przebudowany w stylu klasycystycznym przez Antoniego Corazziego (twórcy m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie).
Jesienią 2014 r. zakończono kolejną restaurację najstarszych części szkoły, kolegiaty i kolegium. Ekipa archeologów odkryła wspaniałe polichromie i dotarła do najdawniejszych, zabytkowych warstw. Średniowieczna wieża, z pięknymi schodami i stropami na szczycie mieści obserwatorium astronomiczne, które również można zwiedzać. Istnieje także możliwość wejścia na gotycką wieżę dawnej kolegiaty św. Michała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.