Papieska tiara na katafalku – requiem za Innocentego III podczas Ars Celebrandi
18 lipca 2019 | 04:00 | dg / pz | Licheń Ⓒ Ⓟ
Czarne szaty liturgiczne, wschodni zapach dymu kadzidła, a przy sześciu świecach katafalk pokryty czarnym aksamitem, na którym spoczęła złota papieska tiara. Wybrzmiał z mocą starożytny chorał gregoriański, ze wspaniałą sekwencją Dies Irae tuż przed odśpiewaniem fragmentu ewangelii. Tak podczas warsztatów Ars Celebrandi modlono się za papieża Innocentego III w rocznicę jego śmierci.
– We wtorek odprawiono uroczyście Requiem za papieża Innocentego III. Na symbolicznym katafalku leżała tiara, zgodnie ze zwyczajem na czerwonej poduszce, ponieważ żałobnym papieskim kolorem pogrzebowym jest właśnie kolor czerwony. Po liturgii apologie wygłosił ksiądz doktor kanonik Jarosław Powąska, opowiadając o życiu, czynach i cnotach papieża Innocentego III – wyjaśnił w rozmowie z KAI Ryszard Bartoszko, doświadczony ceremoniarz i pasjonat dawnej liturgii.
Papież Innocenty III zmarł 16 lipca 1216 r. Był nie tylko wybitnym i skutecznym politykiem, ale troszczył się też o kwestie duszpasterskie. Walczył z herezjami, a aby wyzwolić Ziemię Świętą, zwołał IV krucjatę. To jemu w słynnym śnie ukazał się św. Franciszek powstrzymujący laterańska bazylikę przed upadkiem. Zatwierdził nie tylko zakon św. Franciszka, ale i św. Dominika.
– Dzisiaj odprawiono solenną Mszę żałobną, po której nastąpiła uroczysta procesja na terenie cmentarza, gdzie uczestnicy warsztatów modlili się w intencji wszystkich wiernych zmarłych, którzy tu spoczywają – powiedział Ryszard Bartoszko.
W środę wieczorem uczestnicy będą mogli uczestniczyć w benedyktyńskich godzinach kanonicznych.
Warsztaty Ars Celebrandi zakończą się w czwartek 18 lipca.
Patronem medialnym wydarzenie objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.