Licheń: defibrylator (AED) dostępny w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym
24 lipca 2019 | 13:57 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dołączyło do Konińskiej Sieci AED. Na terenie sanktuarium, w zakrystii bazyliki, znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), czyli urządzenie służące do przywrócenia prawidłowego rytmu serca poprzez podanie impulsu elektrycznego. W miejscu gromadzenia się wielu pielgrzymów, w tym starszych, będzie można udzielić natychmiastowej specjalistycznej pomocy.
„Dla zwiększenia bezpieczeństwa pielgrzymów odwiedzających licheńskie sanktuarium, ale także osób pracujących na terenie kompleksu, został zakupiony automatyczny defibrylator zewnętrzny. Urządzenie, którego głównym i jedynym celem jest ratowanie ludzkiego życia, znajduje się w licheńskiej bazylice, gdzie każdego dnia gromadzą się setki wiernych” – wyjaśnia Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.
Od lipca defibrylator znajduje się w zakrystii licheńskiej bazyliki, która czynna jest codziennie w godzinach: od 5.30 do 21.30 (od niedzieli do czwartku) oraz do 22.30 w piątek i sobotę.
Wiosną tego roku w licheńskim sanktuarium odbył się cykl szkoleń dla pracowników. W marcu 33 osoby pracujące w różnych jednostkach organizacyjnych zostały przeszkolone do udzielania pierwszej pomocy. Z kolei w czerwcu 12-osobowa grupa zapoznała się z obsługą automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Dokładna lokalizacja miejsc w Koninie i najbliższej okolicy, w których defibrylator AED jest dostępny, znajduje się na stronie internetowej www.konin.pl, w zakładce Konińska Sieć AED. Wśród instytucji, na terenie których urządzenie jest dostępne, są m.in. Urząd Miejski w Koninie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, Miejski Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań” w Gosławicach czy Centrum Handlowe „Ferio” w Starym Mieście.
Defibrylator AED (Automated External Defibrillator, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) jest urządzeniem w pełni zautomatyzowanym. Oznacza to, że działa według ustalonego algorytmu, którego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowego rytmu serca, czyli migotania komór. Osoba korzystająca z AED, w celu ratowania życia osoby poszkodowanej, wykonuje proste polecenia wydawane przez urządzenie przez cały proces ratowania życia. Po przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej urządzenie samodzielnie bada rytm serca. Dzięki temu, również samodzielnie, zaleca (lub nie) podanie impulsu elektrycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.