Licheń w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
02 sierpnia 2019 | 10:33 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej rozpoczęły się uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Licheniu. Eucharystii o godz. 16.00 przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów. Mszę św. koncelebrował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Po Mszy św., dokładnie o godz. 17.00, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Licheniu zabrzmiał największy dzwon w Polsce – Maryja Bogurodzica.
W homilii ks. Binda mówił o tym, co to znaczy żyć w relacji z Bogiem i Bożymi przykazaniami. Jako przykład i wzór do naśladowania, homileta wskazał Maryję, która zawsze byłą posłuszna woli Bożej, która rozważała słowo Boga i wypełniała je. Która zawsze mówiła Bogu „tak”.
Nawiązując do czytania z Księgi Wyjścia powiedział, iż Mojżesz także wypełniał wolę Boga. Mówiąc z kolei o wspominanym dziś w Kościele św. Alfonsie Marii Ligourii, który będąc znanym kaznodzieją, wypełniał wolę Boga. – „Chciał, aby w pierwszej kolejności Pan Bóg był obecny w jego sercu. I aby każde serce było otwarte na łaskę i działanie Pana Boga. Kościół z natury jest misyjny. W naszej trosce nie możemy zamykać się na innych, na tych, których Bóg stawia na drodze naszego życia. Niech nasze pielgrzymowanie pozwoli nam, aby wzrastała w nas prawdziwa wiara i nadzieja”.
Kończąc słowo, marianin powiedział: – „Prosimy dziś, aby nasza Ojczyzna była wierna Ewangelii, Bogu i krzyżowi. Módlmy się dziś o prawdziwe życie chrześcijańskie, aby było ono żywe; abyśmy byli wierni Jezusowi na wzór Maryi, która uczy nas takiej postawy, która każdego dnia pełni nie swoją, ale Jego wolę”.
Po Mszy św., dokładnie o godz. 17.00, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Licheniu zabrzmiał największy dzwon w Polsce – Maryja Bogurodzica. W ten sposób w licheńskim sanktuarium uczczono pamięć osób poległych w walce.
Po wyciszeniu się olbrzyma, w licheńskiej świątyni rozpoczął się wyjątkowy koncert w wykonaniu pana Bogusława Morki, solisty Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W koncercie wystąpili również: pani Emilia Zielińska (sopran) oraz pan Mariusz Ruta (tenor). Z kolei oprawę muzyczną koncertu zapewnił zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej.
W trakcie koncertu artyści wykonali wiele utworów, które odnosiły się do trzech różnych okresów historii naszego kraju: I wojny światowej, powstania warszawskiego oraz utwory współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych, w tym m.in. „Święta miłości”, „Krzyż i Orzeł”, Orlątko”, „Maki”, „Mała dziewczynka z AK”, Modlitwa obozowa”, „Ojczyzno ma” czy „Póki Polska żyje w nas”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.