100-lecie parafii w Gródku
04 sierpnia 2019 | 21:43 | moni | Gródek Ⓒ Ⓟ
Dziękczynnej Mszy świętej w 100. rocznice powstania parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku przewodniczył w niedzielę biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Hierarcha przypomniał w homilii, że parafia ma korzenie unickie.
Bp Piotr Sawczuk przypomniał w homilii historię parafii, która obchodzi 100-lecie swojego istnienia. – Cieszę się, że mam sposobność wznosić ku Bogu dziękczynną modlitwę za 100 lat istnienia parafii w Gródku, która ma unickie korzenie – powiedział bp Piotr Sawczuk. Przypomniał o przodkach, którzy strzegli wiary w jednego Boga, bronili świątyni w jedności z kościołem katolickim, z Papieżem, bo to są akcenty charakterystyczne dla parafii o unickich korzeniach.
Biskup drohiczyński zatrzymał się nad tajemnicą Przemieniania Pańskiego, która ma rangę odpustu parafialnego. – Przemienienie się Pana Jezusa na oczach Apostołów było jednocześnie odsłonięciem rąbka tajemnicy, co do Jego zbawczej misji – podkreślił bp Piotr Sawczuk. Biskup wskazał, że nie można odrywać bóstwa Chrystusa od jego poniżenia, Wielkiego Piątku, męki i śmierci. – Nasze życie również toczy się w dolinie i w większości jest złożone z szarych podobnych do siebie dni. Tu dopadają nas różne cierpienia, choroby a wejście na górę jest oderwaniem się od przyziemności życia, to radość spotkania z Bogiem. Dodał, że w dzisiejsze święto, Chrystus chce wzmocnić naszą motywację do przemiany i nawrócenia, pragnie dodał sił i przypomnieć, że trzeba oraz że warto – powiedział hierarcha.
– Chcemy dziękować Bogu za wszystkie łaski, które posyłał w stronę naszych przodków, którymi obdarowuje Was. Za wszelkie dobro, jakie na co dzień się dokonuje pod względem duszpasterskim, duchowym, a także za przeprowadzone inwestycje – mówił biskup. Za świadectwo wiary, miłość i zaangażowanie w życie kościelne bp Piotr Sawczuk podziękował proboszczowi ks. Grzegorzowi Bałuczyńskiemu oraz parafianom.
Była to pierwsza wizytacja kanoniczna, jaką biskup przeprowadził w diecezji drohiczyńskiej od czasu objęcia posługi w diecezji drohiczyńskiej. Ponadto, z okazji 100-lecia parafii została odsłonięta pamiątkowa tablica.
Początkowo parafia należała do diecezji brzesko-włodzimierskiej, a później do chełmskiej. W drugiej połowie XIX wieku parafia, podobnie jak wszystkie inne unickie, doznała prześladowań. Celem zaprowadzenia prawosławia na teren parafii wszedł oddział kozaków i przez dłuższy czas stacjonował na koszt mieszkańców. Żołnierze carscy usunęli wówczas potajemnie z kościoła organy, które były traktowane jako symbol katolicyzmu. W 1874 r. został usunięty i wywieziony w głąb Rosji zacny unicki proboszcz ks. Klemens Wasilewski. Wraz z nim zostali zesłani niektórzy mieszkańcy. Parafia została zlikwidowana, a kościół zamieniony na cerkiew prawosławną. Na mieszkańców posypały się różnorakie kary. W tej trudnej sytuacji znajdowali się do 1905 r., kiedy to został wydany ukaz tolerancyjny przez cara Mikołaja II, który kończył prześladowania. Dawni unici zmienili obrządek na łaciński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.