Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni za rozwój wspólnoty
08 sierpnia 2019 | 03:00 | tai | Minneapolis Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. sprawowaną przez kard. Jamesa Harvey’a, byłego Prefekta Domu Papieskiego, rozpoczął się drugi dzień 137. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Minneapolis (USA). Do zgromadzonych Delegatów, którzy z całego świata przybyli z rodzinami na to wydarzenie swoje kazanie wygłosił kard. Lacroix, prymas Kanady: „Czasem jesteśmy postrzegani jako bufetowi katolicy. Idziemy przez życie, wybierając te strony z Ewangelii, które lubimy i ignorujemy te, które więcej od nas wymagają. Tymczasem my potrzebujemy świętych: mężczyzn i kobiety chcących podjąć swoje chrzcielne zobowiązania i stać się uczniami-misjonarzami dla świata” – powiedział hierarcha.
W obradach w Minneapolis uczestniczy liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem. Przywódcy polskich Rycerzy w czasie oficjalnego bankietu zostali nagrodzeni za rozwój członkowski wspólnoty w Polsce. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w całym kraju Rycerzami zostało prawie 550 mężczyzn.
Liturgia dzisiejsza była skoncentrowana wokół postaci św. Kateri Tekakwitha, pierwszej świętej Indianki kanonizowanej przez papieża Benedykta XVI w 2012 roku. W procesji przed Mszą św. zostały uroczyście wniesione relikwie świętej adorowane później przez wiernych. Kard. Lacroix cytował w homilii słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w czasie ŚDM w Toronto w 2002 roku: „W trudnych chwilach historii Kościoła dążenie do świętości staje się bardziej pilne. A świętość (…) to problem życia w Duchu Świętym tak, jak uczyniła to Kateri Tekakwitha”.
– Czasem jesteśmy postrzegani jako bufetowi katolicy. Idziemy przez życie, wybierając te strony z Ewangelii, które lubimy i ignorujemy te, które więcej od nas wymagają – powiedział w swojej homilii metropolita Archidiecezji Québec. – Tymczasem my potrzebujemy świętych: mężczyzn i kobiety chcących podjąć swoje chrzcielne zobowiązania i stać się uczniami-misjonarzami dla świata – wyjaśnił.
Wspólnota zapowiedziała już przeprowadzenie budowy nowego sanktuarium św. Kateri Tekakwitha we współpracy z amerykańską Diecezją Gallup w Nowym Meksyku.
Konwencja jest dorocznym zjazdem Rycerzy i ich rodzin z kilkunastu państw świata, w których działa wspólnota, m.in. USA, Kanady, Filipin, Panamy, Polski i Ukrainy. Jest to czas obrad, a także świętowania i podsumowania rekordowych dokonań Rycerzy. Międzynarodowa wspólnota Rycerzy służy Kościołowi i Stolicy Apostolskiej, aktywnie działa na rzecz prześladowanych chrześcijan oraz obrony życia poczętego, wspiera modlitewnie i materialnie osoby powołane do życia konsekrowanego, służy ubogim i niepełnosprawnym, udziela pomocy poszkodowanym przez katastrofy naturalne. Jej celem jest również duchowa formacja mężczyzn i ich rodzin.
– W poprzednim roku Rycerze przekazali na cele charytatywne ponad 185 milionów dolarów. Poświęciliśmy również ponad 76 milionów godzin w dobrowolnej służbie drugiemu człowiekowi – poinformował wczoraj Carl Anderson, przywódca Rycerzy.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 116 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.