Wszystkie grupy pielgrzymki diecezji włocławskiej już na pątniczym szlaku
10 sierpnia 2019 | 13:17 | ks.an | Włocławek Ⓒ Ⓟ
Już wszystkie grupy tworzące pielgrzymkę diecezji włocławskiej rozpoczęły swoją wędrówkę do jasnogórskiego sanktuarium. Jako pierwsza, 6 sierpnia wyruszyła grupa z Włocławka, w następne dni z Konina i Turku, a obecnie dołączyła najmniejsza grupa z parafii Dzierżawy. Wszystkie kolumny zostaną powitane razem wejdą przed jasnogórskim szczytem we wtorek 13 sierpnia. Do Częstochowy zmierza łącznie blisko 800 pątników, wśród nich dwie grupy niepełnosprawnych ze swoimi opiekunami.
W święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia, po raz 31 wyruszyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Włocławska. Wzorem lat ubiegłych rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej we Włocławku, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Homilię wygłosił ks. Sebastian Adamczyk, kierownik pielgrzymki. Kaznodzieja podkreślił, że tak jak niegdyś Jezus wyruszył na wysoką górę, aby się modlić, tak dziś pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę z modlitwą w sercu i na ustach. „Podczas tej modlitwy będziemy przedstawiali Bogu intencje osobiste radosne i smutne, te codzienne i te życiowe, własne i tych, którzy zostali w domach. […] Idziemy aby się modlić, aby przeżyć rekolekcje w drodze, aby zobaczyć Jezusa” – mówił kaznodzieja. Poprosił też biskupa o wskazanie szczegółowej intencji, którą pielgrzymi mają przyjąć na czas wędrowania maryjnym szlakiem.
Ordynariusz diecezji poprosił, aby pielgrzymi modlili się za Kościół. „Módlcie się za Kościół powszechny; za sternika tej łodzi, Ojca Świętego Franciszka, aby umiał nawróciwszy siebie umacniać braci, dokładnie tak, jak mówi Ewangelia, bo nawrócenia i przemienienia wszyscy potrzebujemy”. Biskup poprosił także, aby pielgrzymi modlili się o powołania. Szczególne słowa szacunku i wdzięczności skierował pod adresem grupy osób niepełnosprawnych, która zwyczajem lat ubiegłych, wraz z opiekunem, ks. Pawłem Zalewskim, diecezjalnym duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych, zanosi przed jasnogórski wizerunek swoje modlitwy.
8 sierpnia w kościele pw. św. Barbary w Turku bp Wiesław Mering przewodniczył natomiast Mszy św. dla pątników z Turku i Konina. Zwracając się do nich nawiązał do postaci św. Dominika, patrona dnia: „Dziś ruszamy w naszą drogę, tak jak św. Dominik, aby nieustępliwie bronić sprawy Bożej. Wy też drodzy pielgrzymi pójdziecie dokładnie z tymi samymi zamiarami. Jak zawsze podczas pielgrzymki nosicie swoje sprawy prywatne i osobiste, czasem trudne, czasem dziękczynne. Wszystko dla Pana Boga jest ważne”. Hierarcha podkreślił: „Jesteśmy w bardzo trudnym, a może w jednym z nawet najtrudniejszych momentów w historii Kościoła na kontynencie europejskim. Sami doskonale wiecie, że również w naszej diecezji namnożyło się wiele aktów nienawiści i agresji skierowanych przeciw religii naszego Pana. Dlatego wasze świadectwo pielgrzymowania jest w dzisiejszych czasach tak bardzo ważne”. Zwrócił uwagę na udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych. „Nam jest trudno w czasie całej pielgrzymki, ale niewątpliwie im jest zdecydowanie trudniej” – powiedział bp Mering życząc jednocześnie, aby intencje, z którymi idą, zostały wysłuchane.
Jako ostatnia na pielgrzymi szlak wyruszyła grupa z Dzierżaw – małej parafii niedaleko Świnic Warckich (rodzinnej parafii św. Faustyny), która od lat tworzy samodzielną kolumnę pątniczą. Od dziś wszyscy włocławscy pielgrzymi zmierzają ku sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.