Mszą św. uczczono pamięć 200 ofiar bombardowania Pasażu Simonsa z sierpnia 1944 r.
31 sierpnia 2019 | 17:02 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pamięć 200 żołnierzy Powstania Warszawskiego Batalionu „Chrobry I” oraz ofiar cywilnych, którzy zginęli 31 sierpnia 1944 r. w Pasażu Simonsa uczczono dziś w Ogrodzie Krasińskich. W miejscu nieistniejącego dziś budynku odprawiona została modlitwa w intencji poległych, a pod znajdującym się tam krzyżem złożone zostały kwiaty. 31 sierpnia 1944 roku w wyniku bombardowań zawalił się budynek tzw. pasażu Simonsa, pod którego gruzami zginęło 200 osób. Większość stanowili żołnierze Batalionu „Chrobry I”, strzegący dojścia do Starego Miasta i m.in. słynnego włazu do kanałów przy ul. Długiej.
Mszę św. odprawił ks. por. Mateusz Korpak, wikariusz katedry polowej Wojska Polskiego. W homilii podkreślał, że w czasie II wojny światowej żołnierze walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny, ale także o honor wszystkich Polaków. Powiedział, że „sprawiedliwe i godne jest” , aby „przywoływać wydarzenia tamtych dni” i w ich perspektywie rozważać naszą rzeczywistość.
Kapelan przypomniał, że wojna była owocem odrzucenia Boga oraz miłości między narodami. – W czasie II wojny światowej toczyły się bitwy o Westerplatte, Twierdzę Modlin, Warszawę i inne miejsca. Niech teraz w tych i wielu innych miejscach walka toczy się o miłość małżeńską, miłość do rodziców, miłość koleżeńską o miłość do Ojczyzny. O wzajemną miłość – zachęcał.
Ks. por. Korpak przypomniał, że miłość „to dla chrześcijan najbardziej właściwe określenie Boga”. – Jeśli miłość będzie w rodzinie, to nie będzie niezgody i kłótni. Jeśli miłość będzie w społeczeństwie, to nie będzie zazdrości i pychy. Jeśli miłość będzie między narodami, to nie będzie wojny – powiedział.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta, harcerze oraz poczty sztandarowe. Obecna była Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Zbigniew Galperyn, jeden z żołnierzy Batalionu „Chrobry I”, pierwszy wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
Po Mszy św. rozpoczął się apel pamięci, a pod krzyżem – pomnikiem złożone zostały wieńce przez przedstawicieli kombatantów, wojska oraz miasta.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć Zygmunta Sowińskiego ps. „Ostoja”, jednego z żołnierzy Batalionu „Chrobry I”.
Pasaż Simonsa powstał na miejscu kościoła i klasztoru sióstr Brygidek w latach 1900-1903. Gmach został wzniesiony z polecenia niemieckiego kupca, Alberta Simonsa.
Podczas Powstania Warszawskiego stanowił polską redutę zamykającą dostęp w kierunku Starówki, a w jego piwnicach znajdował się powstańczy punkt sanitarny, w którym schronienie znalazło wielu cywilów.
Budynek był wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany, a 19 lub 20 sierpnia został poważnie uszkodzony wybuchem pojazdu Borgward IV (niekiedy mylnie identyfikowanym jako goliath).
31 sierpnia budynek uległ zawaleniu wskutek nalotu niemieckich Junkersów. Tragiczny w skutkach nalot miał miejsce 31 sierpnia 1944, w ostatnich dniach obrony Starego Miasta. W wyniku zrzutu bomb burzących potężna, żelbetonowa konstrukcja pasażu zawaliła się aż do piwnic, grzebiąc ponad 200 osób, w tym około 120 żołnierzy Batalionu „Chrobry I”. Szczątki wielu z poległych do dzisiaj spoczywają w zasypanych piwnicach.
Po wojnie udało się ekshumować jedynie 99 ciał. O wydarzeniach 1944 r. przypominają resztki wystających z ziemi żelbetonowych słupów oraz ustawiony w ich pobliżu pomnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.