Raport nt. Rohindżów: Bez ojczyzny i bez państwa
05 września 2019 | 17:30 | ts (KAI) / hsz | Bangkok Ⓒ Ⓟ
Władze Mjanmy przemocą zmusiły mniejszość Rohindżów do zaakceptowania krajowej karty weryfikacyjnej NVC. Na podstawie tej karty otrzymali oni status cudzoziemca i nie mają wszystkich praw podstawowych obywatela kraju. Poinformował o tym raport „Tools of Genocide“ pozarządowej organizacji Fortify Rights.
Raport opiera się na 600 wywiadach przeprowadzonych w Mjanmie, Bangladeszu i Malezji. Jego autorzy rozmawiali z osobami, które przeżyły, z naocznymi świadkami oraz członkami organizacji pomocy.
Z rozmów wynika, że władze torturami zmuszały Rohindżów do zaakceptowania karty NVC. Organizacja podkreśla, że odmowa udzielenia obywatelstwa „podlega kompetencji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który musi się odnieść do zbrodni na mniejszości Rohindżów w Mjanmie.
“Karta weryfikacyjna to środek dla zbrodni wobec ludzkości. Żądamy, aby przywrócono nam nasze obywatelstwo i domagamy się, aby w naszej ojczyźnie zapanowała równość i bezpieczeństwo”, powiedział w rozmowie z przedstawicielami organizacji pozarządowych jeden z uchodźców w Bangladeszu. Raport zwraca uwagę, że Mjanma zwiększyła przymuszanie do akceptowania karty weryfikacyjnej na krótko przed atakami wojskowymi na Rohindżów. „Istnieją dowody na korelację między staraniami Mjanmy zmierzającymi do wymuszenia akceptacji karty weryfikacyjnej i całkowitym wyniszczeniem mniejszości Rohindżów. NVC nie była odpowiedzią na kryzys w stanie Rhakine, ale istotnym elementem tego planu, stwierdza raport.
Z powodu prześladowań Rohindżów rząd Mjanmy jest ostro krytykowany przez społeczność międzynarodową. Od dziesiątek lat lud ten jest dyskryminowany, na skutek ogłoszonej w 1983 roku ustawy wielu Rohindżów utraciło obywatelstwo i zostało bezpaństwowcami. Przed dwoma laty wojsko Mjanmy przemocą wypędziło z kraju ponad 700 tys. Rohindżów, wielu z nich uciekło do sąsiedniego Bangladeszu. Obecnie żyje tam ponad milion Rohindżów z Mjanmy. Planowane wielokrotnie powroty nie dochodziły do skutku. Wielu członków tej mniejszości nie chce wracać do kraju bojąc się, że staną się znowu ofiarami brutalnej przemocy. ONZ określiła prześladowania Rohindżów jako zbrodnię przeciwko ludzkości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.