Przemyśl: 76 osób zostało animatorami Ruchu Apostolstwa Młodzieży
07 września 2019 | 23:15 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
W Przemyślu odbył się w sobotę 35. Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. W trakcie Mszy św. abp Adam Szal udzielił błogosławieństwa 76 osobom, którzy zostali animatorami tej wspólnoty. – Przyznanie się do tego, że mamy taką, a nie inną hierarchię wartości, nieraz jest związane z potrzebą dawania świadectwa i bycia mężnym – mówił metropolita przemyski.
Abp Szal wskazywał, że Duch Święty jest umocnieniem dla ludzi wierzących, przed którymi – jak zauważył – stoją liczne przeszkody. – Kiedy spotykamy się w gronie naszych kolegów i koleżanek, przyznanie się do tego, że jestem w takim czy innym ruchu, że byłem na rekolekcjach, że jestem abstynentem, że mam taką, a nie inną hierarchię wartości, nieraz jest związane z potrzebą dawania świadectwa i bycia mężnym – mówił.
Za papieżem Franciszkiem stwierdził, że Duch Święty „pozwala nam przemawiać do ludzi przede wszystkim przez to, że będziemy świadkami wiary, że tę wiarę będziemy nie tylko wyznawać ustami, ale przede wszystkim życiem”.
Kaznodzieja przywołał postać patrona Ruchu Apostolstwa Młodzieży bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Stwierdził, że Słowo Boże faktycznie „przynosiło owoce i rozświetlało drogi jego życia młodzieńczego”, które nie było wolne od różnych zmartwień, a także od pokus współczesnego mu świata. – A on, idąc drogą ośmiu błogosławieństw, chciał słuchać Bożego Słowa, chciał i rzeczywiście korzystał z wielkich darów, które są związane z działaniem Ducha Świętego – mówił abp Szal.
Msza św. sprawowana była w kościele pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego i była zwieńczeniem rocznego Studium Animatora RAM.
– Moja droga do animatorstwa zaczęła się kilka lat temu, gdy pojechałem na rekolekcje wakacyjne RAM-u. Jeździłem na nie co roku i stopniowo zaczynałem pogłębiać swoją wiarę i swoją więź z Bogiem. Rok temu zdecydowałem, że rozpocznę Studium Animatora. Był to z jednej strony ciężki, a z drugiej naprawdę piękny czas, ponieważ nigdy dotąd nie miałem takiego czasu budowania bliskiej więzi z Bogiem. Walczyłem o to, żeby być blisko Niego i żeby się nie zgubić w codzienności. Dzisiaj czuję się dobrze przygotowany do tego, żeby być animatorem i bardziej dojrzały duchowo – powiedział Karol, który został animatorem.
Podobnie, jak inni animatorzy od teraz będzie mógł prowadzić młodzieżowe grupy formacyjne w parafiach oraz posługiwać na różnego typu rekolekcjach, czy wydarzeniach religijnych, np. Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej.
Początki RAM-u sięgają roku 1973 i osoby kard. Karola Wojtyły, który pragnął włączyć w aktywne życie Kościoła młodzież pracującą i studentów niezaangażowanych w żadną formację. „Młodzież stojąca w drzwiach kościoła też jest nasza” – mawiał. Z jego inicjatywy powstały Grupy Apostolskie, które do diecezji przemyskiej trafiły z inicjatywy ówczesnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Franciszka Rząsy. Pierwsze rekolekcje odbyły się w Ustrzykach Górnych w 1984 r. W 2003 r. RAM w archidiecezji przemyskiej uzyskał osobowość prawną i stał się stowarzyszeniem katolickim.
Animatorzy i członkowie RAM-u włączają się w szereg inicjatyw kościelnych, z czego głównym polem działania są rekolekcje wakacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.