Rajgród: rolnicy dziekowali Bogu za plony
08 września 2019 | 19:04 | mr | Rajgród Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny diecezja ełcka dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami Diecezjalnych Dożynek była parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie wraz z Urzędem Miasta oraz Ełcką Kurią Biskupią.
Ks. prał. Wacław Iżbicki, diecezjalny duszpasterz rolników, zwracając się do rolników mówił: „miejcie krzyż zawsze przed oczami, wtedy wasz trud będzie łatwiejszy do zniesienia. Nie zapominajcie o przydrożnych krzyżach i kapliczkach”.
Duszpasterz rolników zauważył, że chociaż praca na roli, dzięki maszynom i coraz bardziej nowoczesnej technologii zmieniła swój charakter, to jednak człowiek jest bezsilny wobec żywiołów i nieobliczalności aury pogodowej. „Plon zależy od Boga, a nie od pracy człowieka. Dlatego też praca na roli wymaga zaufania Bogu. Dożynki są nie tylko formą wspólnego świętowania, ale przede wszystkim dziękczynieniem Bogu” – mówił ks. Iżbicki.
Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Każdego roku to inna parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Matko przyjmij! Matko nie opuszczaj! Matko prowadź!”. Mszy przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.
Rajgrodzka parafia w tym roku przeżywa jubileusz 500-lecia swego istnienia. „Przez 500. lat w tej parafii ludzie oddawali się w opiekę Matki Bożej i Ona prowadziła ich do swojego Syna. Tak, to Chrystus jest Panem czasu i historii. To On jest właścicielem ludzkich serc” – mówił biskup w homilii.
Odnosząc się do przypadków profanacji wizerunku Matki Bożej, szerzenia ideologii gender, LGBT, ośmieszania wartości chrześcijańskich bp Mazur wołał słowami św. Jana Pawła II: „Przyjdzie dzień sądu, staniesz przed Bogiem, chcesz czy nie chcesz, wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem. Oby się nie okazało, żeś swoimi postępkami tak Go obraził, że będziesz na wieki potępiony”.
Te same słowa biskup skierował również do rodziców, którzy, jak zaznaczył, często milczą i akceptują wypisywanie się dzieci i młodzieży z lekcji religii, czy osób, które decydują się na życie w związkach niesakramentalnych, chociaż nie mają żadnych przeszkód.
„Św. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Najgorszą katastrofą nie jest dla człowieka wojna, czy trzęsienie ziemi, ale życie bez Boga.” Drodzy rodzice nie pozwalajcie żyć waszym dzieciom bez Boga” – apelował biskup.
Na zakończenie kapłani łamali się pobłogosławionym przez bp Jerzego Mazura chlebem ze wszystkimi uczestnikami. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem pszenicy.
Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Rajgrodzie miało nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną oraz kulinarną – sołectwa przygotowały agapę.
W przyszłym roku Diecezjalne Dożynki odbędą się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.