Bp Janiak: mówimy nie aborcji i eutanazji
08 września 2019 | 21:53 | ek | Kotłów Ⓒ Ⓟ
– Jesteśmy za każdym życiem, tym życiem pod sercem matki i tym gasnącym. Mówimy nie aborcji i eutanazji – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji odpustu Narodzenia NMP i 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kotłowskiej.
W homilii biskup odwołując się do Ewangelii stwierdził, że nie da się przejść przez życie bez krzyża. – Ta Ewangelia oznacza, że mamy Pana Boga stawiać na pierwszym miejscu, a nasze cierpienia w perspektywie krzyża Chrystusa nabierają sensu. Z krzyżem w życiu trzeba się spotkać – stwierdził kaznodzieja.
W perspektywie mającego odbyć się w Kaliszu Marszu dla Życia i Rodziny biskup zachęcał wiernych, aby w życiu codziennym dawali świadectwo. – Jesteśmy za każdym życiem, tym życiem pod sercem matki i tym gasnącym. Mówimy nie aborcji i eutanazji. Musimy mieć szacunek dla każdego życia – przekonywał hierarcha.
Odpust zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Do Kotłowa pieszo przyszły pielgrzymki z Mikstatu i Chynowej.
Uroczystości odpustowe w Kotłowie trwają 7 dni. Mszy św. na rozpoczęcie uroczystości przewodniczył wczoraj metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Od jutra nauki rekolekcyjne będzie głosił dominikanin o. Marian Hanusek z Warszawy.
Codziennie do sanktuarium przybywają inne grupy. Przed obrazem Matki Bożej Kotłowskiej modlą się m.in. kapłani, klerycy, siostry zakonne, małżeństwa, narzeczeni, osoby samotne, chorzy, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele Akcji Katolickiej, kierowcy, rolnicy, pielgrzymi. Jest także modlitwa o dobrą żonę i dobrego męża, za wszystkich ochrzczonych na kotłowskim wzgórzu i w intencji jedności parafii.
Obraz Matki Bożej Kotłowskiej namalował na płótnie w 1605 r. artysta wrocławski Adam Scholz. Na obrazie widzimy Maryję z Dzieciątkiem Jezus, którą otaczają w górze aniołowie, a na ziemi w postawie klęczącej dwaj patronowie Polski, święci biskupi: Wojciech i Stanisław.
Obie postacie świętych mają dla świątyni w Kotłowie wielkie znaczenie. Św. Wojciech symbolizuje powstanie kościoła w Kotłowie jako pierwszego misyjnego kościoła w tych stronach, a św. Stanisław – okres, w którym kościół powstał. Obraz Matki Bożej zasłaniany jest XVIII-wiecznym obrazem św. Mikołaja.
Dzięki staraniom pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały na obraz Matki Bożej Kotłowskiej nałożono korony. Koronacja odbyła się 13 września 2009 r.
Parafia rzymskokatolicka w Kotłowie liczy ok. 720 parafian. Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej jest ks. kan. Adam Kosmała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.