Abp Jędraszewski w Dolomitach śladami Jana Pawła II
12 września 2019 | 12:37 | Archidiecezja krakowska, lk / hsz | Cortina d’Ampezzo Ⓒ Ⓟ
W trudzie wspinania się i zdążania ku szczytom nie chodzi o to, aby tylko pokonywać własne zmęczenie. Wspinamy się po to, aby móc właśnie wtedy usłyszeć niezwykłą „mowę gór” – powiedział 11 września metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Cortina d’Ampezzo w Dolomitach, gdzie często odpoczywał św. Jan Paweł II. Hierarcha odwiedził włoski kurort na zaproszenie biskupa Werony, Giuseppe Zentiego.
Eucharystia z udziałem włoskich, hiszpańskich i polskich duchownych była sprawowana w miejscu, gdzie za miesiąc postawiony zostanie 18-metrowy krzyż. Rada Miasta Werony wręczyła arcybiskupowi nagrodę „Jan Paweł II – Papież Sportowiec”.W homilii abp Jędraszewski zaznaczył, że Jan Paweł II doświadczał podczas swoich górskich wędrówek fizycznych i duchowych aspektów zdobywania kolejnych szczytów.
– Było to najpierw doświadczenie trudu wyrywania się z nizin ku górze, co zawsze wiąże się z osobistym wysiłkiem, ale również ze szczególną duchową nagrodą, przeżywaną w chwili, gdy osiągnie się upragniony szczyt – powiedział.
Papież Polak wielokrotnie zaznaczał, że góry to nie tylko wspaniałe widoki, ale prawdziwa szkoła życia i pokory, a także miejsce, w którym człowiek zmaga się z prawdą o samym sobie. Powtarzał również, że, trzeba patrzeć na świat „oczyma czystymi pełnymi zdumienia”.
– To czyste spojrzenie oczu, rodzące wewnętrzne zdumienie, daje najpierw człowiekowi możliwość przeżycia „ciszy kontemplacji”, która prowadzi do „oczarowania pięknem” przyrody. Z kolei właśnie to oczarowanie staje się dla człowieka warunkiem prawdziwego „odnalezienia siebie” – tłumaczył.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że w górach duch człowieka niejako przekracza siebie, zwracając się w kierunku transcendencji. Biblia traktuje góry jako miejsce szczególnego spotkania z Bogiem, a Jan Paweł II podkreślał, że właśnie tam człowiek ma możliwość usłyszeć „wewnętrzne echo Bożego głosu”.
Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził włoski masyw Dolomitów 26 sierpnia 1979 r., w rocznicę konklawe poprzednika na Stolicy Piotrowej. W Canale d’Agordo, wiosce u podnóża Marmolady, urodził się Jan Paweł I. Papieżowi Polakowi Dolomity zastępowały ukochane Tatry. Najczęściej spędzał nieliczne wolne chwile w Lorenzago di Cadore, we wschodniej części gór. Wędrował po Val Comelico i modlił w kaplicy Di Vittoria.
Okoliczne turnie bardzo przypominają alpejski charakter Tatr. Szlak przez Val Comelico nosi nazwę „Ścieżka Jana Pawła II. Znana jest niespodziewana wizyta Ojca Świętego w 1987 r. u miejscowego drwala, którego odwiedził w dniu św. Jana Gwalberta, patrona pracowników leśnych, po Mszy św. w Santo Stefano di Cadore. Dziś to miejsce upamiętnia skromny pomnik oraz małe papieskie muzeum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.