Diecezja rzeszowska włączyła się w „Polską pod Krzyżem”
15 września 2019 | 11:15 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
W diecezji rzeszowskiej prawie wszystkie parafie włączyły się w akcję „Polska pod krzyżem” organizując w święto Podwyższenia Krzyża Świętego nabożeństwa, adoracje i Drogi Krzyżowe. Główne uroczystości odbyły się w Kobylance, Rzeszowie oraz na Górze Grzywackiej i szczycie Liwocz.
Szczególne miejsce na mapie kultu krzyża Jezusa Chrystusa w diecezji rzeszowskiej zajmuje prowadzone przez saletynów Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Tam uroczystości rozpoczęły się już 13 września Drogą Krzyżową na górę Łysulę. W sobotę, 14 września o godz. 11.00 na placu przed sanktuarium bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św.
W homilii biskup rzeszowski zwrócił uwagę, że akcja „Polska pod krzyżem” jest inicjatywą ludzi świeckich. „Jest coś niezwykłego w tym wydarzeniu, którym żyje cała Polska. Oto z oddolnej inicjatywy wiernych świeckich, nie hierarchii czy ustanowionych przez Kościół pasterzy, ale z potrzeby zrodzonej w sercach ludzi świeckich, żyjących wiarą i zapatrzonych w krzyż Jezusa Chrystusa zrodziło się to pragnienie, aby wezwać i zgromadzić naród Polski pod krzyż na wielką modlitwę” – mówił hierarcha.
Kaznodzieja podkreślił, że krzyż jest znakiem Bożej łaski i miłosierdzia. „Idąc pod krzyż idziemy do źródła, do korzeni. Idziemy po to, aby ten znak na nowo odczytać, ukorzyć się przed nim, a nade wszystko, aby kolejny raz przyjąć wysłużone na krzyżu łaski, by przyjąć dar miłosierdzia” – podkreślił duchowny.
W Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego sobotni dzień był dniem parafialnego odpustu, podobnie jak w dziewięciu parafiach diecezji rzeszowskiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego (w Bliziance, Brzostku, Jaszczwi, Kamionce, Kawęczynie, Łękach Strzyżowskich, Mogielnicy, Woli Rafałowskiej i w Rzeszowie na osiedlu gen. Władysława Andersa) oraz parafii Świętego Krzyża na rzeszowskim osiedlu Śródmieście.
W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie bp Edward Białogłowski przewodniczył nabożeństwu ekspiacyjnemu o godz. 15.00, a bp Kazimierz Górny – wieczornej Mszy św.
W homilii bp Górny mówił o krzyżu w życiu chrześcijan. „Kiedy patrzymy na krzyż, wówczas odnajdujemy w nim siebie, najgłębszą prawdę o sobie, o naszym duchowym wywyższeniu, które jest wywyższeniem w Bogu. Każdy z nas ma swój krzyż i każdy niesie ten swój krzyż. Często nie wiemy jedni o drugich, o naszych krzyżach, o naszych cierpieniach. Miłujmy swój krzyż i umiejmy go wykorzystać w swoim życiu: krzyż pracy, krzyż odpowiedzialności rodzinnej, zawodowej, krzyż choroby, cierpienia duchowego i wiele innych krzyży skrytych w sercu. (…) W krzyżu najważniejsze jest wypełnienie woli Bożej aż do końca” – mówił biskup senior.
Po Mszy św. odbyła się Droga Krzyżowa.
Szczególny wymiar miały modlitwy na górskich szczytach na których wzniesiono krzyże. To takich miejsc należy Góra Grzywacka w gminie Nowy Żmigród i góra Liwocz w powiecie jasielskim. Na obydwa szlaki prowadzą stacje Drogi Krzyżowej. W nabożeństwach uczestniczyli nie tylko parafianie ale licznie przybyli pielgrzymi z całej diecezji. To nie jedyne krzyże przy których modlono się podczas akcji „Polska pod krzyżem”. Pod największym krzyżem w diecezji, 47 metrowym krzyżem Trzeciego Tysiąclecia w Ropczycach nabożeństwo zaplanowano na 15 września. (tn)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.