Patriarcha Bartłomiej odwiedził potomków bizantyjskich uchodźców
22 września 2019 | 00:05 | kg (KAI/Vaticannews) / hsz | Lungro Ⓒ Ⓟ
Prawosławny patriarcha Komstantynopola Bartłomiej odwiedził katolicką eparchię Lungro. Tworzą ją potomkowie głównie albańskich uchodźców, którzy od XV w. uciekali przed tureckimi prześladowaniami i osiedlili się w południowych Włoszech. Zachowali oni bizantyjski obrządek i własne tradycje. Trwają w jedności z papieżem, uznają jednocześnie duchową więź z Kościołem konstantynopolskim.
W rozmowie z Radiem Watykańskim stojący na czele tej jednostki kościelnej bp Donato Oliverio powiedział, że wizyta Bartłomieja była okazją do ożywienia tych duchowych i historycznych więzi. „Patriarcha poprosił nasz Kościół, abyśmy byli pomostem miedzy Wschodem a Zachodem” – zaznaczył pochodzący z tych stron 63-letni obecnie biskup. Dodał, że „mamy zabiegać o nastanie tego błogosławionego dnia, kiedy przywrócona zostanie pełna jedność między Kościołami katolickim i prawosławnym”.
Zdaniem hierarchy eparchia Lungro „jest podmiotem konkretnej i skutecznej działalności ekumenicznej w ramach procesu, który dokonuje się między Rzymem a Konstantynopolem”. „Otwiera to nowe drogi zbliżenia, obalania murów i budowania wzajemnego zaufania. Bartłomiej powiedział naszym wiernym, że Kościół w Konstantynopolu otacza ich szczególną miłością, bo od pięciu wieków zachowują obrządek bizantyjski we Włoszech nie jako coś zewnętrznego, lecz jako dowód głębokiej wiary, która łączy Kościół w Konstantynopolu i eparchię Lungro” – podkreślił rządca diecezji.
Mimo wielowiekowej obecności tzw. Italoalbańczyków (Arbereszów) na terenie Kalabrii w południowych Włoszech, eparchia Lungro (po albańsku Ungra) powstała formalnie dopiero 13 lutego 1919, a więc dokładnie sto lat temu. Jest ona podporządkowana bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, tzn. nie wchodzi w skład żadnej metropolii włoskiej. Obecnie zajmuje ona niewielki obszar niespełna 500 km kw., na którym mieszka nieco ponad 30 tys. ludzi, w zdecydowanej większości katolików obrządków łacińskiego i bizantyjskiego. W przeszłości nieraz dochodziło do ostrych sporów i napięć między wyznawcami obu obrządków, ale co najmniej od utworzenia eparchii stosunki religijne na tym obszarze są bardzo dobre, a przedstawiciele Italoalbańczyków, zwłaszcza duchowni uczestniczą z wielkim zaangażowaniem w ruchu ekumenicznym.
We Włoszech istnieją jeszcze dwie inne jednostki kościelne dla Arbereszów: eparchia Piana degli Albanesi na Sycylii, również podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i opactwo terytorialne Matki Bożej z Grottaferraty pod Rzymem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.