Franciszek: Zatroszczmy się o życie wieczne
22 września 2019 | 17:10 | st (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do sprytu w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się na fragmencie Ewangelii (Łk 16, 1-13) zawierającym przypowieść o nieuczciwym rządcy.
Franciszek zauważył, że ów rządca myśli trzeźwo, uznając swe ograniczenia i szukając sposobu wyjścia z trudnej sytuacji – zapewnienia sobie ludzkiej życzliwości. Zaznaczył, że Pan Jezus podaje ten przykład nie po to, by zachęcać do nieuczciwości, ale do przebiegłości. Wskazał, iż kluczem do zrozumienia tej historii jest zachęta Jezusa: „Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków” (w. 9). Dodał, że ową „niegodziwą mamoną” są dobra materialne.Następnie papież przypomniał, że bogactwo może pobudzać do tworzenia podziałów i dyskryminacji. Natomiast Pan Jezus zachęca swoich uczniów, by zamieniali dobra i bogactwa w relacje, ponieważ ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo. Zaznaczył ponadto, że Pan Jezus wskazuje również na ostateczny cel swej zachęty: „Zyskujcie sobie przyjaciół bogactwem, aby was przyjęli do wiecznych przybytków”. „Jeśli będziemy umieli przekształcić bogactwa w narzędzia braterstwa i solidarności, to w raju powita nas nie tylko Bóg, ale także ci, z którymi dzieliliśmy się, dobrze zarządzając, tym co Pan umieścił w naszych rękach” – stwierdził Ojciec Święty.
Franciszek podkreślił, że Pan Jezus zapewnia nas, iż zawsze mamy czas, aby uzdrowić dobrem popełnione zło. „Ten kto spowodował łzy, niech kogoś uszczęśliwi; kto zdefraudował, niech da potrzebującym. Jeśli tak będziemy czynili, to pochwali nas Pan «dlatego, że działaliśmy przebiegle», to znaczy z mądrością tego, kto rozpoznaje siebie jako dziecko Boże i angażuje się na rzecz królestwa niebieskiego” – stwierdził papież.
„Niech Najświętsza Dziewica pomoże nam być sprytnymi w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego, aby w chwili sądu ostatecznego osoby potrzebujące, którym pomogliśmy, mogły zaświadczyć, że widzieliśmy w nich Pana i służyliśmy Panu” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.
Pełny tekst papieskiego rozważania znajduje się TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.