Msza św. z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej
27 września 2019 | 13:55 | kos / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 80 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W homilii bp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za „gotowość i przygotowanie do obrony ludności i zabezpieczenia lokalnej infrastruktury”. W czasie Mszy św. zaprezentował nowego dziekana WOT, ks. ppłk. Marcina Kwiatkowskiego.
Oprawę liturgiczną przygotowali żołnierze WOT. Przy ołtarzu stanął sztandar jednej z brygad Wojsk Obrony Terytorialnej.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że najgłębszą motywacją żołnierzy WOT jest ich związek z ojcowizną. – Ojcowizny tak łatwo się nie opuszcza. Ojczyzny się broni. Na ołtarzu jej wolności wiele pokoleń naszych rodaków składało własne zdrowie a nawet życie. Co czuły ich serca i jakie myśli im towarzyszyły w sposób niezwykle trafny oddają słowa „Roty”, autorstwa Marii Konopnickiej – powiedział.
Nawiązując do hasła WOT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” powiedział, że doskonale określają one misję Wojsk Obrony Terytorialnej. – W czasach „wędrówki ludów”, rosnącego zagrożenia terrorystycznego oraz konfliktów zbrojnych, które mają miejsce niedaleko polskich granic, musimy pamiętać o starej, rzymskiej zasadzie: Si vis pacem, para bellum – Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny – powiedział.
Biskup Guzdek podziękował żołnierzom WOT „za podejmowany wysiłek mający na celu odpowiednie przygotowanie do obrony miejscowej ludności i zabezpieczenia lokalnej infrastruktury”. – Podziwiamy waszą gotowość i dziękujemy za udzielaną pomoc poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. Kiedy wielu mówi: „Co mnie to obchodzi”, Wam obca jest obojętność na człowieka będącego w potrzebie. Dziękuję za pasję w służbie Bogu i Ojczyźnie. Podziwiam wasze dążenie do profesjonalizmu – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Wojsk Obrony Terytorialnej. We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, z zastępcą gen. bryg. Arturem Dębczakiem oraz żołnierzami WOT. Obecny był przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej senator Jarosław Rusiecki oraz dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Jan Tarczyński. We Mszy św. uczestniczyli także kombatanci z okazji przypadającej jutro 80. rocznicy powstania pierwszej organizacji konspiracyjnej w Warszawie – Służbie Zwycięstwu Polski.
Po Komunii życzenia żołnierzom złożyli przedstawiciele ordynariatów ewangelickiego oraz prawosławnego. Za zasługi dla duszpasterstwa wojskowego bp Guzdek uhonorował gen. dyw. Wiesława Kukułę, gen. bryg. Artura Dębczaka oraz płk. Sławomira Karwowskiego medalami „W służbie Bogu i Ojczyźnie” ustanowionymi z okazji setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego w Polsce. Medalem „Milito pro Christo” odznaczony został płk Konrad Korpowski.
Gen. dyw. Kukuła wyraził wdzięczność ustępującemu dziekanowi WOT ks. płk. Piotrowi Majce. Podkreślił, że wspólnie brali udział w I zmianie kontyngentu w czasie misji w Iraku, a późniejsza współpraca w ramach WOT układała się bardzo dobrze. – Przybyłem tutaj, aby modlić się z moimi dowódcami brygad o to, czego najbardziej potrzebują dowódcy, o mądrość. Oto, abyśmy podejmowali decyzje dobre dla Polski i dla dobra tych, którym służymy – powiedział. Podkreślił, że WOT będą zawsze bronić wartości wyszytych na wojskowych sztandarach: Bóg-Honor-Ojczyzna. Wręczył ks. płk. Piotrowi Majce pamiątkowe tableu, a ks. ppłk Marcinowi Kwiatkowskiemu, nowemu dziekanowi formacji, beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódca WOT podziękował bp. Guzdkowi za słowa wsparcia w okresie największych medialnych ataków pod adresem jego podwładnych. Słowa wdzięczności wobec żołnierzy WOT oraz kapelanów służących formacji skierował senator Jarosław Rusiecki.
WOT są najmłodszym rodzajem wojsk, obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych oraz marynarki wojennej. Do najważniejszych zadań WOT należy współdziałanie z wojskami operacyjnymi w przypadku wybuchu konfliktu, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. WOT mogą także prowadzić działania związane z ochroną społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji oraz cyberataków.
Według planów MON do 2019 r. na terenie Polski ma powstać 17 brygad – dwie w województwie mazowieckim oraz po jednej w każdym z pozostałych 15 województw. Obecnie w WOT służy blisko 13,5 tys. żołnierzy. Dowódcą WOT jest od 1 stycznia 2017 r. gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Za Polskie Państwo Podziemne uznaje się istniejące w latach 1939-45 konspiracyjne instytucje administracji państwowej, struktury polityczne oraz siły zbrojne, utworzone na obszarze okupowanej Polski z upoważnienia Rządu RP na uchodźstwie. Za moment utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego uważa się założenie przez gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Służba Zwycięstwu Polski. Zawiązano ją w nocy z 26 na 27 września 1939 r. tuż przed kapitulacją Warszawy.
Największymi wystąpieniami zbrojnymi Polski Podziemnej były akcja „Burza” i wybuch Powstania Warszawskiego.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny Polski przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD i oskarżeni o współpracę z Niemcami przeciw Armii Czerwonej. Skazano ich w tzw. Procesie Szesnastu w czerwcu 1945 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.