Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
30 września 2019 | 15:51 | Agnieszka i Juliusz Świtalscy | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 29 września na Jasnej Górze odbyła się 39. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W trakcie spotkania omówiono Narodowy Program Trzeźwości, podkreślono też konieczność większego zaangażowania członków KWC w mediach elektronicznych.
Pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia ksiąg Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Centralna Diakonia KWC poprowadziła medytację modlitwy zawierzenia Krucjaty, ułożonej przez założyciela Ruchu Światło-Życie i KWC, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Po części modlitewnej przedstawiony został nowy moderator Krucjaty – ks. Krzysztof Dukielski z diecezji radomskiej. W swoim wystąpieniu zapoznał pielgrzymów z wypracowanymi na odbywającym się w przeddzień Kongresie KWC wnioskami. Zapowiedział między innymi „przegląd wojsk Gedeona”, czyli diakonii wyzwolenia w poszczególnych diecezjach.
Wspomniał też o konieczności zaangażowania się członków KWC w Narodowy Program Trzeźwości i obecność w mediach elektronicznych, aby dotrzeć do ludzi młodych. Szczególnym zadaniem dla diakonii wyzwolenia nowy moderator uczynił zwiększenie dostępności kwartalnika KWC Eleuteria, który ma się stać narzędziem formacji członków i kandydatów KWC. Kolejnym zadaniem na przyszłość jest stworzenie lokalnych wspólnot członków Krucjaty spoza Ruchu Światło-Życie. Ksiądz moderator wezwał pielgrzymów do budowania świadomości dzieła KWC, tak by trzeźwość była normalna w naszym społeczeństwie.
„KWC a Narodowy Program Trzeźwości (Czy Polacy mogą wybić się na trzeźwość?)”, taki tytuł miał wykład prof. ndzw dra hab. Krzysztofa Wojcieszka z Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, który jest Członkiem Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, a także autorem projektu Narodowego Programu Trzeźwości.
Prof. Wojcieszek przytoczył funkcjonujące od 70 lat prawo naukowe tzw. paradoksu prewencyjnego, które pokazuje, że NPT powinien być skierowany do większości Polaków, nie tylko do osób uzależnionych. „Suma szkód społecznych powodowanych przez nieuzależnione osoby nadużywające etanolu jest większa niż suma szkód powodowanych przez osoby uzależnione” – mówił. Prelegent wyjaśnił to prawo, opierając się na wielu danych statystycznych i badaniach naukowych. Podsumował, że w NPT chodzi o głęboką przemianę naszego społeczeństwa.
O godz. 12.30 rozpoczęła się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w intencjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której przewodniczył delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Wodarczyk. Biskup w homilii nawiązał do osobistego przeżywania abstynencji w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Na zakończenie Mszy św. odczytany został list bpa pomocniczego archidiecezji katowickiej Adama Włodarczyka, który nie mógł osobiście uczestniczyć w pielgrzymce KWC.
Po południu pielgrzymi uczestniczyli na wałach jasnogórskich w drodze krzyżowej, nieodłącznym elemencie każdej pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nabożeństwo poprowadził dotychczasowy moderator KWC ks. Wojciech Ignasiak. Rozważania oparte na podręczniku Krucjaty wzbogacone zostały o świadectwa trzech małżeństw i kapłana trwających w KWC. Na zakończenie drogi krzyżowej była możliwość włączenia się w dzieło KWC.
Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podejmują abstynencję od alkoholu jako dar z samego siebie dla ratowania innych i jako zadośćuczynienie Panu Bogu za grzechy pijaństwa. Abstynencja jest środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest przywrócenie trzeźwości w Polsce i wychowanie dzieci i młodzieży w zdrowych obyczajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.