„Zapomniani chłopcy” – opera w kościele katolickim w Chofu w Tokio
02 października 2019 | 22:44 | Dorota Hałasa (KAI Tokio) / hsz | Tokio Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. Jana Bosko w Tokio przedstawiona została opera „Zapomniani chłopcy”, która we wrześniu pokazana została w czterech miastach w Polsce. Proboszczem kościoła działającego przy salezjańskim seminarium duchownym jest polski salezjanin ks. Piotr Solich.
Opera przedstawia historię czterech, nastoletnich japońskich seminarzystów, którzy 437 lat temu popłynęli do Europy. Misji pokazania młodym Japończykom kultury europejskiej podjął się włoski jezuita o. Alessandro Valignano, który został przez papieża uprawniony do formowania struktur rodzącego się Kościoła w Japonii. Opera przedstawia losy chłopców, którzy płynęli do Europy dwa lata, zostali przyjęci przez króla Hiszpanii Filipa II oraz Papieża Grzegorza XIII.Zabrali z Europy do Japonii maszynę drukarską, instrumenty muzyczne i inne nieznane w ich kraju przedmioty. W drodze powrotnej, 7 lat później, dorośli już seminarzyści dowiedzieli się, że szerzenie wiary zostało w ich kraju zabronione i grozi im śmierć. Mimo to zdecydowali się na powrót do Japonii i kontynuowanie nauki w seminarium duchownym. Jeden z nich, Julian Nakaura został męczennikiem.
Przedstawiona w operze historia ma polski wątek. Japońscy seminarzyści w końcu XVI w. odwiedzili w Rzymie grób Stanisława Kostki oraz spotkali się z biskupem krakowskim Bernardem Maciejowskim, który poprosił Japończyków o przetłumaczenie kilku strof psalmów z łaciny na japoński. Biskup zabrał ze sobą tłumaczenie do Polski i ofiarował je bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie tekst japoński jest dotychczas przechowywany. Tłumaczenie psalmu na współczesny język japoński pokazuje, że seminarzyści z Japonii dobrze znali łacinę i posiadali wiedzę teologiczną. Biskup Maciejowski został później Prymasem Polski i jest pochowany na Wawelu. Był zapewne pierwszym Polakiem, który spotkał Japończyków.
Producentem opery „Zapomniani chłopcy” jest Tokijskie Stowarzyszenie Operowe. Opera została zaprezentowana w ramach obchodów 100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.