Lublin: modlitwa na inaugurację roku akademickiego
07 października 2019 | 19:56 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wszystkie nasze zabiegi, cały nasz edukacyjny i naukowy trud, dotyczy człowieka, jednego stworzenia, który jest w stanie pytać o sens – powiedział abp Stanisław Budzik do studentów i profesorów z Lublina. Metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. z okazji ogólnouniwersyteckiej inauguracji roku akademickiego w Lublinie.
Odwołując się do płaskorzeźby pokłonu trzech magów z archikatedralnego ołtarza, abp Budzik zauważył, że moment wcielenia się Syna Bożego jest centralną tajemnicą chrześcijaństwa. – Kiedy Bóg wszedł w ludzką historię, splotły się ze sobą wieczność i czas. Bóg szuka człowieka i przychodzi na, aby wskazać na drogę, po której człowiek może Go znaleźć a tym samym odnaleźć siebie samego, swoje człowieczeństwo, spełnienie najgłębszych pragnień swojego serca – tłumaczył hierarcha.
Zwrócił uwagę, że wchodzące w życie reformy dotyczące organizacji szkolnictwa wyższego w Polsce, mogą budzić obawy zarówno kadry dydaktycznej, jak i samych studentów. – Wdrażane zmiany mają pomóc uczelniom w budowaniu coraz lepszej propozycji naukowej i dydaktycznej. Z kolei planowane metryzacje mogą powodować frustracje i niezrozumienie, a co za tym idzie uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.
Nauczyciele akademiccy mogą zacząć odczuwać brak chęci do angażowania się czy podejmowania naukowego ryzyka – wskazał metropolita lubelski.
Odnosząc się do postaci teologa i kosmologa ks. Michała Hellera, abp Budzik prosił lubelską społeczność akademicką, aby nie bała się stawiać sobie trudnych zadań. – Najważniejszym pytaniem, jakie można i trzeba postawić, jest pytanie o sens, niekoniecznie o sens życia czy jest sens wszechświata, ale właśnie o sens. Inne pytania są tylko zdrobnieniem, rozmienianiem na drobne. Wszystkie nasze zabiegi, cały nasz edukacyjny i naukowy trud, dotyczy człowieka, jednego stworzenia, który jest w stanie pytać o sens – zakończył hierarcha.
Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała w XVII wieku. Było nią założone przy klasztorze ojców dominikanów i istniejące w latach 1644–1686 Studium generale, mające prawo nadawania stopni lektora oraz bakałarza filozofii i teologii. Pierwszym rektorem (regensem) był o. Paweł Ruszel OP.
Obecnie w Lublinie swoje siedziby mają cztery uczelnie publiczne: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska, a także szereg niepublicznych, spośród których Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który funkcjonuje na prawach uczelni państwowej.
Według szacunków Urzędu Miasta w roku akademickim 2019/2020 w Lublinie studiuje około 60 tys. żaków, co stanowi ok. 20% wszystkich mieszkańców miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.