Rozpoczęło się 384. zebranie plenarne Episkopatu Polski
09 października 2019 | 01:26 | lk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, praca Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli – to główne tematy rozpoczętego we wtorek w Warszawie dwudniowego 384. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas wtorkowych obrad biskupi zapoznają się z projektem nowych zasad formacji kapłańskiej oraz zdecydują o jego przyjęciu. Projekt dokumentu pod nazwą „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” został opracowany przez zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla.
Dokument jest polską adaptacją watykańskich wskazówek pod nazwą „Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 r. Prace nad nim trwały trzy lata. Konsultowano jego treść m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce oraz duszpasterzami powołaniowymi i wychowawcami w seminariach duchownych.
„Dokument porusza kwestię jak najbardziej odpowiedzialnego przygotowania do służby kapłańskiej. Takie dokumenty są wydawane przez Stolicę Apostolską co jakiś czas, co z kolei pociąga za sobą automatyczną nowelizację w danym kraju, również w Polsce” – poinformował na spotkaniu z dziennikarzami przed rozpoczęciem spotkania biskupów ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.
Drugim ważnym tematem 384. zebrania plenarnego Episkopatu będą kwestie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne. W marcu br. Episkopat powołał Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (został nim abp Wojciech Polak), a od września działa powołane przez Konferencję Episkopatu Polski Biuro Delegata. Jego celem jest wspomaganie działań Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz koordynacja wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony małoletnich.
Kolejnym tematem podjętym przez biskupów będzie kwestia świętowania niedzieli, którą przedstawią abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP oraz ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. – Ze strony Kościoła są pewne propozycje świętowania niedzieli. Podane zostaną dane statystyczne o tym, jak Polacy zagospodarowują czas w niedzielę – poinformował ks. Rytel-Andrianik.
Ponadto bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedstawi biskupom postęp prac związanych z kwestiami liturgicznymi, w tym z tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego oraz z odnowioną księgą obrzędów bierzmowania.
Gościem specjalnym najbliższych obrad plenarnych będzie w środę abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego wizyta w Polsce i wystąpienie podczas zebrania plenarnego Episkopatu wiąże się z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, jakim jest październik 2019 r.
„Każdy ochrzczony jest misjonarzem, dlatego kwestia misyjności dotyczy nie tylko wyjazdów na misje, ale też misji życiowych, które ma każdy z nas” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.
Obrady biskupów będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. We wtorek o godz. 17.00 Mszy św. w Katedrze Polowej będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
384. Zebranie Plenarne KEP zakończy się w środę 9 października po południu.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.