20 lat istnienia pisma Christianitas
25 października 2019 | 14:15 | dg / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jacek Salij OP nazwał „Christianitas” wielkim skarbem Kościoła i polskiej kultury. 20 lat obecności na polskim rynku czytelniczym świętuje środowisko „Christianitas”. Jak przystało na pismo idei, z tej okazji 27 października zorganizowano sympozjum. Rozpocznie się ono o 10:00 w Domu Literatury (ul.Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa).
– Pierwszy tom „Christianitas” ukazał się w październiku roku 1999, więc teraz obchodzimy naszą dwudziestkę. W ciągu tych lat kwartalnik (i portal) rzeczywiście wyrósł: od dawna jest to już i zespół autorów, i pewna szkoła myślenia o wierze, o cywilizacji chrześcijańskiej, o ortodoksji, liturgii, cywilizacji życia – opowiada w rozmowie z KAI dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny pisma.
„Christianitas” wydaje Fundacja św. Benedykta. Pismo powstało z inicjatywy prezesa Klubu Książki Katolickiej Bogusława Kiernickiego, a współzakładał je i redaktorem naczelnym został Paweł Milcarek.
– Zakładali pismo ludzie, którzy przeżywali świadomie i aktywnie lata 80. ubiegłego wieku. Dzisiaj redagują „Christianitas” m.in. osoby, które na niej się wychowały, a urodzone w latach 80. czy 90. same są już autorami ważnych książek z dziedziny filozofii, teorii kultury, historii idei. Dołączają ci, którzy zaczynają dorosłe życie. Idziemy do przodu, a jubileusz to dobry moment, by spotkać się w tej zróżnicowanej wspólnocie i pytać, co ma robić „Christianitas” teraz – mówi red. Milcarek.
Pismo i jego środowisko mocno wpisało się w kształt debaty kościelnej i społeczno-politycznej. Jego głos ceniony jest również przez polemistów.
Piotr Sikora z „Tygodnika Powszechnego” napisał: „Znam kilkoro ludzi z tego środowiska. Zalezy im na sprawach fundamentalnych. Mają dogłębnie przemyślaną wizję Kościoła i świata. Potrafią rozmawiać także z ludźmi, z którymi się w dużej mierze nie zgadzają (czego sam doświadczyłem). Christianitas warto czytać, nawet jeśli człowiek się gruntownie nie zgadza z tym, co tam napisano”.
O. Jacek Salij OP nazwał „Christianitas” wielkim skarbem Kościoła i polskiej kultury, a ks. Jerzy Szymik napisał: „Christianitas jak samo chrześcijaństwo: światło wyjęte spod korca, sól. Bez niego w polskim Kościele byłoby i ciemniej, i jałowiej”.– Chcemy skorzystać z tego jubileuszu, żeby spotkać się w niedzielę 27 października – i powiedzieć sobie po staremu i po nowemu o rzeczach najważniejszych: w co i jak wierzymy? Co to znaczy „czuć z Kościołem”? Dlaczego tak ważna jest dla nas liturgia? Jak rozumiemy nowoczesność i jak ma się do niej katolickie chrześcijaństwo? Czy wiara w Boga rodzi cywilizację wiary w Boga? Czy taka cywilizacja to już tylko przeszłość? Czy chrześcijańska cywilizacja życia zasługuje na swoją politykę? – pisze redakcja Christianitas, zapraszając na jubileuszowe sympozjum.
Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiona zostanie o godz. 8:00 w kościele środowisk twórczych (Plac Teatralny 18).
Sympozjum rozpocznie się o godz. 10:00 w Domu Literatury (ul.Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa).
Podczas pierwszej sesji o piśmie opowiedzą redaktorzy oraz zaproszeni goście – ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski, Rafał Tichy i Tomasz Wiścicki.
W drugiej sesji odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Pawła Grada, Marka Jurka, Justyny Melonowskiej i Tomasza Terlikowskiego, zatytułowany „Moc i słabość Chrześcijaństwa naszego czasu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.