Warszawa-Praga: Centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych
31 października 2019 | 14:50 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej z udziałem ordynariusza bp Romualda Kamińskiego odbędą się w tym roku o godz. 12.00 na Cmentarzu Brudzieńskim w Warszawie -jednej z największych nekropolii nie tylko w Polsce ale i w Europie jeśli chodzi o ilość pochówków. Z kolei bp pomocniczy Marek Solarczyk będzie przewodniczył o godz. 12.00 Mszy św. polowej na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, gdzie znajdują się mogiły Polskich Żołnierzy uczestników „Cudu nad Wisłą”.
– Jest to okazja do wdzięczności Bogu za dar Jego Życia, który nam nieustannie ofiarowuje, byśmy mogli osiągnąć chwałę nieba, czyli życie z Nim w jedności. Tylko to bowiem daje człowiekowi prawdziwe szczęście – podkreśla bp Solarczyk zachęcają by 1 listopada był dniem radości i nadziei.
– Niech spojrzenie na tych których Kościół ogłosił świętymi i błogosławionymi mobilizuje nas do troski o życie w Bożej łasce – zwrócił z kolei uwagę bp Kamiński zachęcając, by czas nawiedzania grobów bliskich był także okazją modlitwy za tych którzy odeszli. – Wielu z nich ciszy się chwałą nieba, inni potrzebują jeszcze naszej modlitwy i pokuty. Dlatego warto skorzystać z daru odpustów jaki daje nam Kościół jako szczególnego czasu łaski dla tych którzy opuścili już ziemię – zwrócił uwagę pasterz diecezji warszawsko-praskiej.
W samą uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada katolicy zobowiązani są do uczestniczenia we Mszy św. W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza bądź kościoła wierni mogą także uzyskać odpust zupełny w intencji zmarłych. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, modlitwa za zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego.
Cmentarz Brudzieński w Warszawie jest największej nekropolią w Polsce i trzecią w Europie jeśli chodzi o ilość pochowanych. Na 113 hektarach spoczywa tam ok. 1mln 800tys. osób. W kwaterze 45 N na Cmentarzu Brudzieńskim w Warszawie znajdują się szczątki Żołnierzy Wyklętych skrycie pomordowanych i pochowanych.
Są tam również groby Romana Dmowskiego, Kard. Aleksandra Kakowskiego, Mieczysława Fogga, które znajdują się w pobliżu drewnianego kościoła umiejscowionego przy Alei Głównej. Prowadzi ona od I bramy do bramy V. Od 29 października do 3 listopada wszystkie furtki na Cmentarza Brudzieńskim będą otwarte w godz. 8.00-18.00.
Na Cmentarzu w Radzyminie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku, bratnia mogiła 127 żołnierzy polskich 1939 roku oraz groby żołnierzy organizacji konspiracyjnych z lat wojny 1939 – 1944. Jest tam także kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej z pamiątkowymi tablicami i urnami z ziemią z Katynia oraz z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 roku w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.