Lublin: ekumeniczne obchody pamiątki Reformacji
01 listopada 2019 | 11:01 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. Trójcy Świętej lubelscy luteranie i inni chrześcijanie przeżywali rocznicę symbolicznego rozpoczęcia Reformacji. Wśród zaproszonych gości był bp Mieczysław Cisło. – Dzisiaj uświadamiamy sobie, że podziały rodzą się z grzechu, a grzech wymaga nawrócenia – powiedział lubelski biskup pomocniczy.
W kazaniu ks. Grzegorz Brudny, proboszcz lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, mówił o potrzebie oczyszczania swojej wiary ze złych skłonności i ciągłego dążenia ku prawdziwemu poznaniu Stwórcy. – Nie ma innych bogów, którzy powinni mieć dla nas znaczenie, czy mieć na nas wpływ, jak Wszechmogący. Jeżeli w naszym życiu jest coś, lub ktoś, kto zastępuje nam prawdziwego i jedynego Boga, to najwyższa pora przewartościować tę relację – tłumaczył.
We wspólnej modlitwie wzięli udział także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich. Kościół rzymskokatolicki reprezentował bp Mieczysław Cisło, który zabierając głos przypomniał znaczenie katolicko-protestanckiej deklaracji o usprawiedliwieniu. – Dzisiaj uświadamiamy sobie, że podziały rodzą się z grzechu, a grzech wymaga nawrócenia. Dlatego wspólnie chcemy przemieniać nasze serca, nawracać się słowem Bożym, którym się dzielimy. Wierzymy, że to, co nas różni, kiedyś stanie się naszym wzajemnym dobrem – powiedział hierarcha.
Historia ewangelików w Lublinie i na Lubelszczyźnie sięga połowy XVI wieku. Wielokrotnie wspólnoty musiały borykać się z problemami braku tolerancji, skutkiem czego były procedery niszczenia świątyń i organizacji tumultów. Obecna parafia powstała w 1784 r. dzięki zgodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Razem z rewolucją przemysłową oraz związaną z nią migracją niemieckich osadników, znaczenie lubelskich ewangelików zaczęło rosnąć. Do najbardziej znanych fabryk należały m.in. browary rodziny Vetterów, Gerlitschów, młyny Krausych fabryki Hessa, Moritza, Plagego a także wiele pomniejszych zakładów produkujących mydła i świece, przerabiających bawełnę, len i wiele innych.
W drugiej połowie XIX wieku liczebność ewangelików w stosunku do ludności Lublina oscylowała w granicach ponad 2%, natomiast ich udział w tworzeniu przemysłu kształtował się na poziomie około 68%.
Obecnie lubelska parafia należy do diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Jest czwartym co do wielkości zborem w diecezji. Nabożeństwa odbywają się regularnie w każdą niedzielę, a w pierwszą niedzielę miesiąca nabożeństwo połączone jest z sakramentem ołtarza. W ostatni piątek każdego miesiąca o godz. 12:00 odbywa się modlitwa pod Krzyżem z Gwoździ z Coventry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.