Boernerowo: otwarcie wystawy „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego”
09 listopada 2019 | 06:24 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wystawę plenerową „Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego” można od dziś oglądać na ogrodzeniu okalającym parafę Matki Bożej Miłosierdzia na warszawskim Boernerowie. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej (CBW) oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Wystawa podróżuje po Polsce jej oficjalne otwarcie odbyło się 8 marca w Galerii Plenerowej w Muzeum Łazienki Królewskie, następnie prezentowano ją w Lublinie i Hrubieszowie. Zebranych powitał ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii na Boernerowie.
– To bardzo ważne, żeby poznać historię swojej Ojczyzny, także i my jako wojskowi musimy znać historię uczelni, sztabu generalnego, Wojska Polskiego, ale także i tych, którzy towarzyszyli w doi i niedoli żołnierzowi – mówił bp Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że wielu kapelanów zapisało piękną kartę w historii. Przywołał m.in. postać bł. ks. kmdr. Władysława Miegonia, który razem ze swoimi żołnierzami poszedł do niewoli i zginął w Dachau. Wyraził wdzięczność twórcom i organizatorom wystawy za upowszechnienie wiedzy na temat duszpasterstwa wojskowego. Podziękował także żołnierzom i pracownikom Wojskowej Akademii Technicznej i jej rektorowi gen. bryg. Tadeuszowi Szczurkowi za pomoc i udział w uroczystościach związanych z jubileuszem setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce. – Dziękuje, że jesteśmy razem i wspólnie piszemy kolejne rozdziały historii naszej Ojczyzny – powiedział.
Na okalającym boererowską parafię ogrodzeniu zaprezentowanych jest 56 plansz prezentujących historię duszpasterstwa wojskowego od czasów I Rzeczpospolitej po współczesność. Zobaczyć można wiele wyjątkowych, archiwalnych fotografii z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Ordynariatu Polowego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Ordynariatu Polowego opowiadających o posłudze kapelanów wojskowych.
Znaczna część ekspozycji poświęcona jest okresowi II wojny światowej i służbie duchownych w poszczególnych formacjach wojskowych, obecności kapelanów wśród żołnierzy w niewoli oraz martyrologii kapelanów, m.in. na Wschodzie i w Powstaniu Warszawskim. Licznie reprezentowane są fotografie pamiątek po biskupach polowych i duszpasterzach, m. in. ich mundury i odznaczenia. Uwagę zwracają misternie ornamentowany pastorał abp. Stanisława Galla, pierwszego biskupa polowego, używany później przez kard. Stefana Wyszyńskiego, czy mitra i rękawiczki po abp. Józefie Gawlinie.
Nad tematycznym układem fotografii oraz merytorycznym tekstem towarzyszącym zdjęciom czuwał zespół Ośrodka Informacji Naukowej CBW: Marcin Białas, dr Adam Gałkowski, Zofia Kunert, Damian Rząp oraz dr Agnieszka Werens. Jak podkreślają autorzy wystawy, wyboru prezentowanych fotografii dokonano z bogatego materiału dotyczącego duszpasterstwa wojskowego, znajdującego się w zbiorach Centralnego Biblioteki Wojskowej.
– Stulecie Ordynariatu Polowego upamiętnione dzisiejszą wystawą to przede wszystkim ogrom dokonań księży żołnierzy, którzy pod kierunkiem biskupów polowych stworzyli sprawną organizację służącą Bogu, Polsce i bliźnim – powiedział Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Dodał, że trzeba stale przypominać ponadczasową ideę działań biskupów polowych i duszpasterzy. Podziękował też swoim współpracownikom i osobom, które przyczyniły się do powstania ekspozycji.
Fotografie współczesne dotyczą w dużym stopniu służby kapelanów w czasie misji pokojowych, organizowanej przez nich pomocy humanitarnej w ramach Caritas Ordynariatu Polowego, posługi sakramentalnej, a także życia religijnego żołnierzy w polskich kontyngentach wojskowych.
Opisy zdjęć, jak i komentarz do plansz zredagowany został w językach polskim i angielskim. Pomysłodawcami i organizatorami wystawy są Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ordynariat Polowy. Partnerami Łazienki Królewskie oraz TVP Historia. Wystawa powstała w związku z obchodami setnej rocznicy ustanowienia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.