Bp Śmigiel: Dialog to szansa na zrozumienie, zbliżenie i współdziałanie
09 listopada 2019 | 06:52 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Wśród wielu skojarzeń o Toruniu jest jedno niezwykle zobowiązujące i stanowiące szansę na dziś i na jutro: to miasto dialogu. Dialog zaś to szansa na zrozumienie, zbliżenie, a nawet współdziałanie. Wszystko to powinno się odbywać w duchu poszukiwania i dojścia do prawdy – powiedział bp Wiesław Śmigiel w przemówieniu inaugurującym 24. Colloquia Torunensia.
Tematem tegorocznego colloquium są słowa: „Homo novus – w poszukiwaniu nowego człowieka”. O nowym człowieku z perspektywy religijnej, politycznej, filozoficznej i literackiej debatowali ks. prof. Henryk Paprocki, duchowny i teolog prawosławny, prof. Zbigniew Stawrowski z Instytutu Teologii UKSW, dr hab. prof. Piotr Duchliński z Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum oraz prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak z Instytutu Filologii Polskiej UMK.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z rektorem, prof. dr hab. Andrzejem Tretynem na czele, prezydent miasta Michał Zaleski, studenci uczelni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, a także liczni słuchacze.
Tradycja spotkań nawiązuje do toruńskiego „colloquium charitativum” (braterskiej rozmowy) z 1645 r., kiedy to przy wspólnym stole zasiedli katolicy, luteranie i kalwini, by wspólnie rozmawiać o pokoju religijnym.
– Z perspektywy lat i wieków dostrzegamy wyraźnie, że tamta debata miała wielką wartość ekumeniczną, ale także ogólnoludzką i pomogła znaleźć różne pokojowe rozwiązania, które pozwoliły mieszkańcom Torunia dobrze żyć – zaznaczył bp Śmigiel. Przypomniał również czasy, kiedy w toruńskiej katedrze spotykali się na modlitwie zarówno katolicy, jak i protestanci oraz fakt, że na obchody millenium chrztu Polski w katedrze św. Janów został zaproszony pastor Zygmunt Michelis, pionier ruchu ekumenicznego w Polsce.
Podczas kolejnych debat spojrzenie na temat „Człowiek i postczłowiek” przedstawią: prof. Jacek Kornacki (Instytut Podstaw Informatyki PAN), prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska (Instytut Muzykologii UW), prof. Krzysztof Zanussi oraz ks. prof. Grzegorz Hołub (UPJP2).
Wykładom towarzyszy recytacja poezji oraz koncert muzyki poważnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.