Wystawa na tokijskim Uniwersytecie Sophia z okazji papieskiej wizyty
21 listopada 2019 | 15:45 | Michał Kłosowski (KAI Tokio) / hsz | Tokio Ⓒ Ⓟ
Z okazji papieskiej wizyty w Japonii w dniach 23-26 listopada na tokijskim Uniwersytecie Sophia, założonym i prowadzonym przez jezuitów można obejrzeć wystawę zdjęć amerykańskiego fotografa, Joe O’Donnella pod tytułem „Owoce wojny”. Dyrektorem artystycznym wystawy jest prof. Hiromi Inayoshi, nagradzany i doceniony twórca oraz wykładowca między innymi łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
Na zdjęciach prezentowane jest japońskie miasto Nagasaki, tuż po zniszczeniu przez bombę atomową w 1945 roku i później, kiedy fotograf Joe O’Donnell odwiedzał je po wojnie. O’Donnell był amerykańskim fotografem, który zmarł w 2007 roku. Podawał się za oficjalnego fotografa Białego Domu, dzięki czemu udało mu się udokumentować powojenną historię Japonii.
Wystawa, która trwa od 15 do 29 listopada jest kontynuacją papieskiej inicjatywy, rozpoczętej w 2017 roku. Wówczas Franciszek skierował do wiernych wiadomość, dołączając do niej zdjęcie O’Donnella przedstawiające małego chłopca, dźwigającego na plecach szkielet swojego brata. Chłopiec czekał na swoją kolej, by złożyć ciało bliskiego w krematorium. – Świat pokoju nie stanie się rzeczywistością bez naszych nieustannych wysiłków – mówi Tatsuko Shirihama, założyciel Yumenosya Foundation, jeden z pomysłodawców i twórców wystawy.
Kilkadziesiąt zdjęć przedstawia kompletnie zrównane z ziemią Nagasaki, po wybuchu bomby zrzuconej na miasto przez armię amerykańską. Na zdjęciach widać ludność cywilną, zabitych i rannych, a także ruiny katedry w Nagasaki. Ekspozycję dopełniają multimedialne plansze i tablice, tłumaczące i opisujące historię chrześcijaństwa w Japonii.
Podczas wizyty na Uniwersytecie Sophia, we wtorek 26 listopada, Franciszek spotka się z tokijskimi jezuitami i wygłosi przemówienie w auli, sąsiadującej z wystawą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.