S. Cecylia Śmiech Poznanianką Roku 2019
26 listopada 2019 | 11:03 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Siostra Cecylia Śmiech z Zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej, założycielka pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów, zdobyła tytuł Poznanianki Roku 2019. W drugiej edycji plebiscytu zorganizowanego przez Miasto Poznań otrzymała prawie pół tysiąca głosów. Osiemdziesięcioletnia urszulanka od kilku lat dzierga na drutach zimowe czapeczki dla ubogich dzieci w Afganistanie.
„Od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszała o zbiórce ciepłych ubrań organizowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, zaczęła robić na drutach wełniane czapki. Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią klub – ponad 70 tysięcy” – czytamy w uzasadnieniu jej kandydatury.
Zakonnica założyła pierwszy w Polsce Klub Włóczkersów, który zajmuje się dzierganiem czapek dla dzieci. Podobne kluby zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach. Jeden z nich powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym.
W plebiscycie rywalizowało 10 kobiet. Siostra Cecylia pokonała m.in. Barbarę Sadowską, wiceprzewodniczącą zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, czy Wiolettę Bogusz, współzałożycielkę i przewodniczącą Stowarzyszenia „Zupa na Głównym”.
Pochodząca z Krakowa urszulanka od prawie 20 lat mieszka w Poznaniu.
Urszulanki Unii Rzymskiej są międzynarodowym instytutem zakonnym, któremu początek dała św. Aniela Merici, zakładając w 1535 r. w Brescii Towarzystwo św. Urszuli. Na ziemie polskie urszulanki przybyły w 1857 r. Misją zakonu jest ewangelizacja przez wychowywanie i nauczanie przede wszystkim dzieci i młodzieży. Obecnie w Polsce siostry prowadzą przedszkola, szkoły, a także zajęcia w wyższych uczelniach, zajmują się katechizacją dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzą internaty szkolne, akademiki dla studentek i świetlicę środowiskową.
Podejmują również działalność misyjną w różnych krajach Ameryki Środkowej, Afryki i Europy Wschodniej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.