Relikwie Żłóbka – prezent papieża dla franciszkanów z Ziemi Świętej
29 listopada 2019 | 20:00 | ts / hsz | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Franciszkanie w Ziemi Świętej otrzymali w prezencie od papieża Franciszka relikwię, czczoną w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore jako niewielka cząstka Żłóbka Dzieciątka Jezus.
Kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, przyjął relikwie 29 listopada w Jerozolimie. Wierni mogli oddać im hołd po Mszy św. w centrum pielgrzymkowym Notre Dame w Jerozolimie, po czym zostały przeprowadzone w procesji na uroczyste nieszpory w klasztorze franciszkanów na jerozolimskim Starym Mieście. 30 listopada zostaną uroczyście przeniesione do Betlejem, gdzie będą wystawione w katolickim kościele św. Katarzyny, sąsiadującym z Bazyliką Narodzenia.
O. Patton w rozmowie z gazetą „Haaretz” wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za ten dar oraz za prawo „zachowania tych świętych relikwii”. Zdaniem franciszkanina powrót do Betlejem relikwii, które czczone były w Rzymie od VII wieku, „jest gestem wielkiej wagi”. Podkreślił, że jest to „wydarzenie szczególnie radosne” zwłaszcza w okresie przed świętem Narodzenia Zbawiciela Jezusa Chrystusa, a także „wielki zaszczyt dla wiernych i pielgrzymów w Ziemi Świętej”.
Delegat apostolski w Jerozolimie, abp Leopoldo Girelli powiedział w przeddzień uroczystości, że przekazanie relikwie stanowi gest sympatii papieża Franciszka dla narodu palestyńskiego. Natomiast chrześcijański burmistrz Betlejem, Anton Salman, w rozmowie z palestyńską agencją „Wafa” stwierdził, że powrót relikwii Żłóbka do Betlejem był możliwy dzięki staraniu prezydenta Abbasa podczas jego wizyty w Watykanie.
Relikwie żłóbka podarował papieżowi Teodorowi I (642-649) Sofroniusz, patriarcha Jerozolimy w latach 634-638 lub 644. Papież pochodził z Jerozolimy, jego ojciec był biskupem w Ziemi Świętej. W okresie rządów Sofroniusza doszło do podboju Jerozolimy przez muzułmanów, którzy stali się nowym elementem politycznym i militarnym na Bliskim Wschodzie. W kwietniu 637 roku, po wielomiesięcznym oblężeniu Jerozolimy, Sofroniusz poddał święte miasto w ręce kalifa Omara.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.