Gorzów Wlkp.: Msza św. za lubuskich pszczelarzy
08 grudnia 2019 | 15:50 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Woskowy paschał ważący kilkanaście kilogramów wręczyli 8 grudnia lubuscy pszczelarze proboszczowi parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim, podczas Mszy św. odprawianej w intencji bartników i ich rodzin. Wierni modlili się w obliczu peregrynującego Obrazu Matki Boskiej kodeńskiej.
Kazanie poświęcone świętu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wygłosił o. Piotr Darasz z Siedlec, przypominając, że człowiek grzeszny oddala się od Boga, i to nie Bóg się odsuwa od człowieka, tylko człowiek się chowa przed Nim w momentach gdy grzeszy. Następnie kapłan podkreślił rolę Matki Bożej, zapewniając: – Kiedy Ona cię podtrzymuje, nie upadniesz, a kiedy cię broni nie będziesz się lękał, kiedy cię prowadzi nie czujesz zmęczenia i kiedy stoi przy tobie, dotrzesz bezpiecznie do domu – mówił o. Darasz.
Ks. Bogusław Kaczmarek – proboszcz parafii podziękował pszczelarzom i pocztom sztandarowym za podtrzymywanie tradycji modlitewnej w tym kościele i ubogacaniu liturgii ich udziałem i miodnymi darami ołtarza. Ks. Kaczmarek wyznał, że po raz pierwszy dostąpił zaszczytu przyjęcia paschału wykonanego z pszczelego wosku.
W tym roku przy ołtarzu obok wielkiego portretu papieża Polaka, znalazł się Obraz Matki Boskiej kodeńskiej, któremu towarzyszą rozpoczęte rekolekcje adwentowe, prowadzone przez o.o oblatów: Sebastiana Wiśniewskiego, br. Adama Makarewicza oraz Piotra Darasza. O. Sebastian Wiśniewski opowiedział historię obrazu, znajdującego się w mieście rodowym Sapiehów i zaproponował przyjęcie szkaplerza na zakończenie nauk adwentowych.
Od wielu lat, Msza św. w okolicy dnia św. Ambrożego, który jest patronem hodowców pszczół, stała się tradycją świątyni, którą w 1997 r. nawiedził św. Jan Paweł II. Uroczystościom kościelnym towarzyszy jarmark miodny, na którym prezentowane są różne gatunki miodów oraz wytwory z pszczelego wosku: świece, świeczniki czy ozdoby w formie kwiatów i zwierzątek. W tym roku obok stoisk miodnych, stanął namiot z dewocjonaliami i literaturą z sanktuarium MB kodeńskiej, które prezentował kleryk Jędrzej Baranowski.
Po Mszy św. w sali parafialnej odbyło się spotkanie bartników, podczas którego składano sobie życzenia przedświąteczne. Wśród pszczelarzy był Remigiusz Dutkowiak, założyciel rodzinnego bartnictwa. Gospodarstwo Pszczelarskie „Dutkowiak” liczy 1800 rodzin pszczelich, jest największą zawodową pasieką na terenie zachodniej Polski i jedną z największych w kraju.
Prezesem wojewódzkiego związku pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. jest Marian Grzywacz. W rozmowie z KAI przypomniał, że w województwie lubuskim jest 600 pszczelarzy skupionych w 22 kołach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.