Wystawa żłóbków w Watykanie
09 grudnia 2019 | 11:00 | Krzysztof Bronk (KAI/Vaticannews) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Od 8 grudnia z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w pobliżu Watykanu można zobaczyć doroczną wystawę pod tytułem „100 żłóbków”. Tym razem szopek jest ponad 130 z 30 krajów. Są wśród nich bardzo cenne egzemplarze, na przykład te, wykonane zgodnie z tradycją neapolitańską. Jak zwykle są też żłóbki amatorskie, przygotowane przez szkoły czy ośrodki dla osób z upośledzeniem. W tym roku współorganizatorem wystawy jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej, zapraszając na przyszłoroczny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Obok własnych żłóbków, Węgrzy przygotowali też tradycyjne jasełka na dzisiejszą uroczystość otwarcia wystawy.
„W tym roku ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej postanowiła uczestniczyć w tej wystawie i to z dwóch powodów” – powiedział Radiu Watykańskiemu Eduard Habsburg, szef placówki. Wyjaśnił, że pierwszy powód to ten, że w jego kraju istnieje bardzo silna tradycja szopek. Dodał, że w pierwszym dniu świąt wieczorem dzieci chodzą od domu do domu z małym żłóbkiem i śpiewają kolędy, w zamian za co otrzymują drobne słodycze.
Dyplomata zaznaczył, że jest to dawna tradycja, sięgająca średniowiecza, która za komunizmu – jak przyznał – trochę zanikła i ograniczała się do samej tylko parafii. Jednakże po upadku tego ustroju „tradycja ta odżyła na nowo z wielką mocą w całym społeczeństwie i jest dziś głęboko zakorzeniona na całych Węgrzech”.
Drugim powodem naszego udziału w tej wystawie jest Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który we wrześniu przyszłego odbędzie się w Budapeszcie. „W ten sposób chcemy zaprosić do nas wszystkich, ukazując teraz silny związek między Dzieciątkiem w Żłóbku, Bogiem, który dla nas stał się człowiekiem a Bogiem, który dla nas jest obecny w Eucharystii. Dlatego właśnie uczestniczymy w tej wystawie żłóbków“ – podkreślił E. Habsburg.
Wystawa znajduje się w watykańskim budynku przy ulicy via della Conciliazione. Wejście od strony via dell’Ospedale 1. Można ją zwiedzać za darmo codziennie do 12 stycznia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.