Trwa konferencja Europejskiej Partii Ludowej nt. dialogu międzyreligijnego
12 grudnia 2019 | 18:43 | asp (KAI) | Belgia Ⓒ Ⓟ
„Ludzkie braterstwo na rzecz światowego pokoju i życia razem” – to temat dorocznej konferencji organizowanej przez grupę roboczą ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego Europejskiej Partii Ludowej. Spotkanie odbywa się w Waterloo w Belgii w maronickim klasztorze św. Szarbela. W konferencji uczestniczą przedstawiciele różnych religii za całego świata.
– Grupa Europejskiej Partii Ludowej prowadzi regularne działania związane z dialogiem z Kościołami i społecznościami wyznaniowymi, raz w roku odbywa się takie większe spotkanie. Mniejsze spotkania odbywają się bez przerwy w Parlamencie Europejskim – wyjaśnia współorganizator konferencji, europoseł Jan Olbrycht z EPL (EPP).
Tegoroczne spotkanie jest poświecone dyskusji w oparciu o tekst, który został napisany przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama z al-Azhar. – Ten tekst dotyczy braterstwa – dodaje europoseł Olbrycht. – To jest niezwykły tekst, który w tej chwili jest przedmiotem dyskusji w różnych środowiskach na całym świecie. Wśród nas są przedstawiciele Kościoła katolickiego, ale również koptowie, środowiska żydowskie i muzułmańskie. Wszyscy chcemy mówić o tym, co ten dokument wnosi, jakie elementy leżą u jego podstaw, jakie mogą być jego konsekwencje. Zatem dyskusja toczy się wokół dokumentu, ale też wokół idei braterstwa – zaznacza organizator.
– Tym razem rozmawiamy na bazie czegoś, co mamy w ręku – podkreśla europoseł Jan Olbrycht. – Przede wszystkim ten dokument powinien być znany, i to szczególnie w naszym katolickim społeczeństwie – podkreślał. – Powinien być dokumentem, który jest czytany, który jest przedmiotem rozmowy. Ojciec Święty pisze o tym na końcu tego dokumentu, że ma on być przedmiotem dyskusji, refleksji i badań naukowych, ale z drugiej strony dokumentem, którym będą się kierować politycy.
Wśród zaproszonych gości są m.in. unijny nuncjusz apostolski abp Alain Paul Lebeaupin, ambasador Emiratów Arabskich w Belgii, Luksemburgu i UE Mohamed Issa Abushabab oraz dyrektor Europejskiego Centrum Społeczności Żydowskiej Rabbi Avi Tawil.
Swoje wystąpienie miał również przedstawiciel Watykanu, kardynał Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiego Urzędu ds. Dialogu Międzyreligijnego, który podkreślił, że obecną, aktualną misją Kościoła jest otwarcie na dialog międzyreligijny. – Kościół nigdy nie zakończy tej misji – mówił kardynał Guixot. – Wszystkie przeszkody trzeba usunąć. Prawdziwy dialog to nie tylko koegzystencja – zaznaczał podkreślając, że dokument, o którym mowa na konferencji, powstał w duchu Soboru Watykańskiego II. – Życie i działanie ma być przed prawem i doktryną – apelował. Przypomniał, że w dokumencie papież i imam pokazują choroby dzisiejszego społeczeństwa. Są nimi indywidualizm i materializm. Pokazywał, że autorzy dokumentu wzywają do tego, by zakończyć zabijanie w imię Boga. Wzywają też do ochrony życia, rodziny, kobiet i dzieci przypominając ich prawa i równość przed Bogiem.
Jednym prelegentów spotkania miał być też dr Szeik Abdel Meneem Fouad, reprezentant Szeika Ahmeda El Tayeba, Wielkiego Imama z Al Azhar, jednak nie dotarł na konferencję. Przekazał jednak list, który odczytał po arabsku jeden z reprezentantów Kościoła koptyjskiego.
– Religie nie są źródłem nienawiści i przemocy, nie są głównym powodem wojen – pisał Wielki Imam z Al Azhar. – Religie wspierają i chronią życie – kontynuował. – Bóg nie chce terroru i zabijania! – przekonywał. W przesłanym liście zachęcał też do wprowadzania kultury pokoju i pozytywnej integracji.
To już 22. konferencja nt. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego organizowana przez grupę roboczą zajmującą się tym tematem w Europejskiej Partii Ludowej. – Widzimy efekty, które nie są wymierne – mówi europoseł Olbrycht. – Takie spotkania jednak budują zaufanie między przedstawicielami różnych środowisk, polityków, ale również różnych Kościołów – i to jest najważniejsze! – podkreśla. – Jeżeli w ogóle mamy zrobić coś razem, szukać wspólnych rozwiązań, musimy sobie ufać. Rozmowy i spotkania takie mają zadanie. A potem przychodzą konkretne sprawy np. prześladowanie chrześcijan albo kwestia migrantów. Najważniejsze jest to, żeby się po pierwsze poznać, po drugie – zrozumieć, a po trzecie – mieć do siebie zaufanie – przekonywał Jan Olbrycht.
Grupa Europejskiej Partii Ludowej, wywodząca się ze środowisk o korzeniach chrześcijańsko-demokratycznych, w naturalny sposób postrzega religie i kościoły jako silne instytucje, odgrywające kluczową rolę w zażegnywaniu konfliktów, rozwiązywaniu problemów społecznych i budowaniu porozumienia między różnymi grupami etnicznymi, narodami oraz kulturami. Z tego powodu Grupa Europejskiej Partii Ludowej widzi potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami różnych wyznań i kultur. Grupa EPL z całych sił wspiera budowę porozumienia między różnymi religiami i szerzenia idei wolności oraz tolerancji religijnej. W tym celu prowadzi ciągły dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.