Kraków: jutro prezentacja cennych rękopisów Archiwum Kurii
16 grudnia 2019 | 21:42 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Kraków Ⓒ Ⓟ
Doroczna prezentacja najcenniejszych obiektów ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbędzie się we wtorek 17 grudnia. W tym roku konserwacji zachowawczej poddano 45 tomów zawierających rękopisy z lat 1519-1796.
Tegoroczna konserwacja to dziesiąty etap ratowania bezcennego zasobu Akt Officialiów i Episcopaliów Archidiecezji Krakowskiej. Wcześniej zakonserwowanych zostało 499 woluminów z tego zbioru. Realizowany od 2010 roku proces konserwacji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwala na właściwe zabezpieczenie unikatowych zabytków piśmiennictwa. Zakonserwowane obiekty są udostępniane archiwistom i badaczom w czytelni Archiwum przy ul. Franciszkańskiej 3.
Akta Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej to najstarszy i najważniejszy zbiór archiwaliów przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Akta te szczegółowo dokumentują działalność biskupów krakowskich na przestrzeni czterech wieków, od 1410 do 1797 roku. Tegoroczne zadanie obejmowało konserwację zachowawczą 45 tomów, zawierających rękopisy z lat 1519-1796.
Wytypowane do tegorocznego projektu księgi archiwalne to dokumentacja faktów ważnych dla historii kościoła i historii Polski. Zawartość i ranga tych obiektów przesądza o szczególnym charakterze całości zbiorów przechowywanych w Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej: są one nieocenionym, niekiedy jedynym, źródłem dla badaczy historii państwa i kościoła. Akta Episcopalia (1466-1797) to inaczej akta czynności biskupów krakowskich, a Akta Officialia (1410-1796) to akta sądowe osoby stojącej na czele sądu biskupiego (oficjała).
Akta Episcopalia pojawiły się w kancelarii biskupiej w połowie XV wieku, kiedy to miejsce dokumentu zajęła „księga wpisów”. Działalność kolejnych biskupów spisywano w księdze w porządku chronologicznym. Z kolei „officialat”, którego działalność dokumentują Akta Officialia, w dawnych wiekach spełniał funkcję kancelarii biskupiej, a oficjał zajmował się, w imieniu biskupa, zarówno sprawami sądowymi, jak i administracyjnymi. Pomagał biskupowi w zarządzaniu diecezją.
Acta Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej to jedyny w Polsce zachowany w całości, kompletny zespół takich rękopisów, liczący 625 tomów. Składają się nań kompletne „brudnopisy”, jak i „czystopisy” poszczególnych roczników. Cały zbiór opisuje fakty niesłychanie istotne dla historii całej diecezji krakowskiej, która w okresie staropolskim obejmowała swoim zasięgiem terytorialnym aż 11 obecnych diecezji. W tym kontekście krakowskie Akta Officialia i Episcopalia to teksty źródłowe, fundamentalne dla poznania historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów – jedyny zachowany w całości zbiór ksiąg dokumentujących metodycznie i szczegółowo rok po roku dzieje diecezji i Państwa polskiego na przestrzeni czterech wieków (XV – XVIII).
Uroczystym posumowaniem zadania jest doroczna prezentacja obiektów po konserwacji w czytelni Archiwum przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego. W tym roku zaplanowana ona została na wtorek 17 grudnia na godz. 10.00. Podczas spotkania ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak wygłosi krótką prelekcję nt. zawartości prezentowanych zabytków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.