„Państwo Środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś” – kompendium wiedzy o Chinach
27 grudnia 2019 | 11:41 | tom | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Państwo Środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś” – to tytuł książki, która ukazała się ostatnio na polskim rynku. Jest to pozycja niezwykle ważna, gdy nie słabnie zainteresowania Chinami, drugą potęgą gospodarczą świata, a z drugiej strony niewiele wiemy o obecnemu od ponad 400 lat chrześcijaństwu w Chinach, fenomenowi religijno-kulturowemu, który obecnie zyskuje w Państwie Środka coraz większe znaczenie.
„Znawcy problematyki współczesnych Chin są zgodni w opisie sytuacji duchowej kraju w kategoriach dwuznacznych, ambiwalentnych. Z jednej strony podkreślają skutki długiego okresu propagowania ideologii ateistycznej i antyreligijnej, rozbicie tradycyjnych wartości społecznych i moralnych prowadzi do gonitwy za rozwojem ekonomicznym, szerzącej mentalność nie mniej materialistyczną jak poprzednio. Także tradycyjna więź rodzinna i równowaga demograficzna zostały mocno zakłócone przez politykę „jednego dziecka”.
W rezultacie, wielu mówi o przeraźliwej pustce duchowej i kryzysie moralnym, które drążą głęboko społeczeństwo współczesnych Chin. Z drugiej strony właśnie na tej pustyni wielu, zwłaszcza spośród młodego pokolenia, sygnalizuje głębokie pragnienie wiarygodnych odpowiedzi na ich głód wewnętrzny. Dlatego w Chinach mówi się też o „odrodzeniu religijnym”, wyrażającym się zainteresowaniem różnego rodzaju przejawami religijności obecnymi w kraju. Chrześcijaństwo w tym kontekście jawi się jako szczególnie atrakcyjne. Także władze są świadome, że trzeba uznać wymiar religijny jako stały czynnik rzeczywistości życia, jako istotny składnik harmonii i zwartości społeczeństwa” – czytamy w artykule pt. „Ku Kościołowi w pełni chińskiemu i w pełni katolickiemu” autorstwa ks. Federico Lombardiego, b. wieloletniego dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i dyrektora Radia Watykańskiego.
„Państwo Środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś” jest tłumaczeniem zbioru artykułów, które ukazały się na łamach dwutygodnika włoskich jezuitów „La Civiltà Cattolica”, a które zostały ostatnio zebrane w dwóch wydanych we Włoszech pozycjach książkowych pt. „W duszy Chin” i „Chiny”. Autorami artykułów są jezuici – Chińczycy mający także doświadczenie studiów i życia w Europie oraz Europejczycy z doświadczeniem wielu lat pracy w Państwie Środka.
Książka ukazuje się w czasie, gdy stale jesteśmy świadkami wielkiego zainteresowania Chinami, drugą potęgą gospodarczą świata, na temat których ukazuje się wiele książek i artykułów związanych zwłaszcza z rozwojem gospodarczym, technicznym czy kulturalnym. Z drugiej strony wypełnia znaczącą lukę w naszej wiedzy, gdyż niewiele miejsca w opracowaniach poświęca się obecnemu od ponad 400 lat chrześcijaństwu w Chinach, fenomenowi religijno-kulturowemu, który obecnie zyskuje w Państwie Środka coraz większe znaczenie.
Równie istotne dla ukazania się książki dzisiaj jest to, że w 2018 r. podpisane zostało „Wstępne porozumienie między Stolicą Apostolską a Rządem ChRL” dotyczące ważnych aspektów dla życia katolików w Państwie Środka. Jak pisze we wstępie o. Andrzej Koprowski, b. wieloletni dyrektor programowy Radia Watykańskiego i tłumacz książki: „Wywołało ono komentarze w polskich mediach, ukazujące na ogół nie tylko brak znajomości rzeczy, ale ideologiczne patrzenie na wydarzenia o wiele głębszej, duchowej, kulturowej i społecznej natury. Wskazało też na trudność `wyjścia poza swoje podwórko`, by zobaczyć zmiany zachodzące w całym świecie. Trzej papieże, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek mówią, że przyszłość chrześcijaństwa rozegra się w Afryce i Azji”.
Książka pt. „Państwo Środka. Chrześcijaństwo w Chinach wczoraj i dziś. Wyzwania epoki gwałtownego rozwoju kulturowego, ekonomicznego i społecznego” ukazała się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek w Toruniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.