Spór wokół zakazu świętowania Bożego Narodzenia na islamskich Komorach
28 grudnia 2019 | 16:26 | pb (KAI/rfi.fr) / hsz | Moroni Ⓒ Ⓟ
Dyrektor ds. islamskich przy ministerstwie sprawiedliwości Komorów wydał 24 grudnia oświadczenie, zakazujące świętowania Bożego Narodzenia. Jeszcze tego samego dnia wieczorem zostało ono odrzucone przez rzecznika rządu tego wyspiarskiego państwa u wybrzeży Afryki, położonego na Oceanie Indyjskim i zamieszkałego w 99 proc. przez wyznawców islamu.
Sprawą zajął się minister spraw wewnętrznych Mohamed Daoud, który stwierdził, że oświadczenie dyrektora ds. islamskich nie wyraża stanowiska rządu, ani urzędu muftiego. – Nigdy nie było mowy o zabranianiu komukolwiek praktykowania swej religii. Nasz islam jest islamem tolerancyjnym. Nie będziemy mieszać prywatnych poglądów z decyzją rządu – stwierdził szef resortu.
Zapowiedział, że w związku z wypowiedzią dyrektora ds. islamskich zostaną wyciągnięte konsekwencje. Zwrócił się już do prokuratury o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie, gdyż jeśli należałoby wydać jakiś zakaz, to leży to gestii ministerstwa spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo publiczne, a nie do dyrektora ds. islamskich w resorcie sprawiedliwości.
Ze swej strony ministerstwo sprawiedliwości potępiło wypowiedź swego dyrektora, nie wspominając jednak o żadnych nałożonych na niego sankcjach.
Islam jest na Komorach religią państwową. W 2018 r. wprowadzono tam zmiany w konstytucji, likwidujące rozdział religii od państwa, które oficjalnie ogłoszono islamskim, wzorującym się na przepisach i obrzędach sunnickich. Nawracanie na inne religie niż islam jest nielegalne, można je tylko wyznawać i praktykować, bez możliwości ich propagowania.
Na Komorach istnieje wikariat apostolski, obejmujący także sąsiednią Majottę. Skupia on 6 tys. wiernych. W latach 1998-2006 administratorem apostolskim Komorów był polski salwatorianin o. Jan Szpilka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.