Wernisaż wystawy „Papieże, władcy i biskupi”
29 grudnia 2019 | 14:39 | msz / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Fotografie dokumentów poświadczających odsłonięcie pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu w 1932 r., dyplomów pergaminowych biskupów poznańskich oraz dokumentów wystawionych m.in. przez książąt i królów polskich będzie można obejrzeć podczas ekspozycji „Papieże, władcy, biskupi”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 grudnia w Poznaniu.
Fotografie najcenniejszych dokumentów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu zostaną zaprezentowane w ramach „Wyspy kultury” na Ostrowie Tumskim.
„Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu pragnie ukazać zachowaną w dokumentach cząstkę przeszłości Kościoła poznańskiego jako przemawiającego i zobowiązującego dziedzictwa” – napisał ks. dr Rafał Rybacki, kurator wystawy i kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 18 spośród najcenniejszych dokumentów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – począwszy od najstarszego zachowanego przywileju księcia wielkopolskiego Władysława Laskonogiego z 1231 r., a skończywszy na liście papieża Franciszka do Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego.
Dokumenty te są wyeksponowane za pośrednictwem fotografii artystycznej autorstwa Danuty Wiśniewskiej i Aleksandry Wiśniewskiej.
„Wśród eksponatów będzie można zobaczyć dokumenty wystawione m.in. przez książąt i królów polskich Władysława Laskonogiego, Przemysła II, Kazimierza Wielkiego, Aleksandra Jagiellończyka czy Zygmunta Starego, a także papieży Leona XII, Benedykta XV i Jana Pawła II. Cennym eksponatem wystawy jest dokument kardynała Mikołaja Boccasiniego (późniejszego papieża Benedykta XI), wystawiony w 1302 r.” – zauważa kurator wystawy.
Z kolei wśród dokumentów biskupich zwiedzający zobaczą dyplomy pergaminowe biskupów poznańskich Andrzeja Zaremby, Jana Lubrańskiego, Benedykta Izdbieńskiego oraz pierwszego arcybiskupa metropolity poznańskiego Tymoteusza Gorzeńskiego.
„Na szczególną uwagę zasługuje dokument poświadczający odsłonięcie pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu w 1932 r., na którym widnieje kilkadziesiąt podpisów wybitnych postaci związanych z historią Poznania i Wielkopolski” – podkreśla ks. kustosz.
Jedna spośród zaprezentowanych fotografii ukazuje dostojeństwo woluminów, będących ongiś częścią Biblioteki królewskiej ostatniego z Jagiellonów na tronie polskim – Zygmunta Augusta.
Niezwykle cenny jest list napisany przez Arcybiskupa tytularnego Ochrydy Jana Cieplaka (późniejszego Arcybiskupa Wileńskiego) do kardynała Edmunda Dalbora.
„List ten został napisany w więzieniu bolszewickim w Petersburgu w 1922 roku. Bezcenną wartość posiadają dziś listy pisane z Komańczy przez sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego do biskupa Antoniego Baraniaka” – przekonuje ks. dr Rybacki.
Wystawa fotografii archiwaliów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu „Papieże, władcy, biskupi” prezentowana będzie w Restauracji „Galeria Tumska” w ramach projektu „Wyspa Kultury”, organizowanego przez Fundację Signum Caritatis i dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.
Wernisaż wystawy odbędzie się 30 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 Wstęp wolny.
W 1925 r. Prymas Polski, Arcybiskup Gnieźnieński i Poznański kardynał Edmund Dalbor powołał Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Celem tej placówki jest troska o dokumentację historyczną, wytworzoną na przestrzeni wieków przez instytucje diecezji poznańskiej, podniesionej do rangi archidiecezji i metropolii w 1821 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.