Kończyce Małe: konserwacja tronu dla „Madonny z dmuchawcem”
30 grudnia 2019 | 17:17 | rk | Kończyce Małe Ⓒ Ⓟ
Konserwacja architektoniczna struktury ołtarza z kościoła w Kończycach Małych na Śląsku Cieszyńskim, w którym na co dzień prezentowany jest łaskami słynący, późnogotycki obraz „Matki Boskiej z dmuchawcem”, zakończyła się sukcesem. Krakowscy konserwatorzy przywrócili pierwotną malaturę nastawy z XVIII w. oraz uzupełnili złocenia elementów architektonicznych.
Obraz z Kończyc Małych przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, trzymającą pospolity kwiat mlecza. To prawdopodobnie jedyny na świecie wizerunek Maryi z mniszkiem lekarskim. Teraz do kończyckiej parafii na Śląsku Cieszyńskim wróciła po konserwacji struktura nastawy ołtarza głównego. W ten sposób zakończony został pierwszy etap prac konserwatorskich – podsumował ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego i konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.
„Retabulum ołtarzowe zostało dodatkowo wzbogacone o specjalnie przygotowane stalowe obramienie, które ma za zadanie zabezpieczyć bezcenny wizerunek Matki Boskiej z dmuchawcem oraz na bieżąco kontrolować stan jego podobrazia. Do tej pory nie było to możliwe, gdyż ołtarz został dosunięty bezpośrednio do ściany apsydy” – wyjaśnił naukowiec i wskazał, że w drugim etapie prac planowane jest przeprowadzenie konserwacji figur oraz dekoracyjnego zwieńczenia.
Prace zostały sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ofiar parafian i pielgrzymów.
Kończycka nastawa powstała w latach 20-30. XVIII w. w cenionej pracowni Mateusza Weissmana we Frydku, podobnie jak ołtarze w Lesznej Górnej i Siedliszczach (obecnie Republika Czeska), jak również w konkatedrze żywieckiej, Rychwałdzie, Radziechowach i Jeleśni. Ołtarz w latach 30. XX w. został przekształcony i w takim stanie dotrwał do naszych czasów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.