Msza św. w 100. rocznicę rozpoczęcia Kampanii Łatgalskiej
04 stycznia 2020 | 13:12 | kos | Dyneburg-Krasław Ⓒ Ⓟ
W Dyneburgu oraz w Krasławiu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą wyzwolenia przez wojska polsko-łotewskie Łatgalii.Kampania Łatgalska była wspólną operacją wojsk polskich i łotewskich przeciwko armii bolszewickiej oraz ostatnim aktem walki Łotyszy i niepodległe państwo.
Polskiej delegacji przewodniczył gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Obecny był dowódca wojsk Łotwy gen. dyw. Leonid Kalninas, ambasador RP na Łotwie Moniki Michaliszyn i biskup polowy WP Józef Guzdek.
Pod Krzyżem na Słobódce w Dyneburgu, w symbolicznym miejscu spoczynku polskich żołnierzy, odczytany został apel poległych i oddano salwę honorową. Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów. Znajdujący się tam monumentalny krzyż ustawiony został w miejscu cmentarza, na którym pochowano 237 polskich żołnierzy poległych w czasie kampanii.
Podczas okupacji radzieckiej cmentarz zbezczeszczono i zrównano z ziemią. Znajdujący się tu piasek wymieszany z kośćmi poległych użyty został do budowy drogi Dyneburg-Krasław. W listopadzie 1992 r. po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę, na miejscu cmentarza postawiono 13-metrowy, betonowy krzyż, przypominający o ofierze krwi polskich żołnierzy poległych w walce o niepodległość Łotwy.
Przy budynku Rady Miasta Dyneburga odsłonięto odtworzoną tablicę upamiętniającą udział polskich żołnierzy w wojnie o wyzwolenie Łotwy. Następnie uroczystości przeniosły się do Krasławia, gdzie w kościele św. Ludwika odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Jānis Bulis, ordynariusz rzeżycko-agłoński, koncelebrowana m.in. przez bp. Józefa Guzdka.
Ordynariusz Wojska Polskiego przed błogosławieństwem podziękował Łotyszom za pamięć o poległych polskich żołnierzach. – Jestem wzruszony tym, że mogłem dziś dotknąć miejsc uświęconych krwią polskiego i łotewskiego żołnierza, że mogłem podziwiać wspólnotę walki o tę najwyższą z wartości, o wolność – powiedział bp Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że Kampania Łatgalska była walką „za wolność naszą i waszą”. Dodał, że przez lata wiele zrobiono, aby „na nowo pisać historię” i „wymazać pamiątki po tamtym triumfie polskiego i łotewskiego oręża”.
Biskup polowy wyraził wdzięczność mieszkańcom Łotwy za zachowanie pamięci o wspólnej walce i o poległych, dodał, że jest to dla niego niezwykłe i ważne doświadczenie. – Dotknąłem tych miejsc, spotkałem się z rodakami, którzy razem z wami pilnują tej świętej historii – powiedział bp Guzdek. Zapewnił, że będzie modlił się w intencji tych, którzy przed stu laty oddali życie w Operacji Zima, ale także będzie pamiętał „o stróżach prawdy, którzy nadal tej prawdy strzegą i jej służą”.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. Polacy mieszkający na Łotwie.
Następnie na cmentarzu w Krasławiu odsłonięty został pomnik polskich żołnierzy poległych w czasie wyzwolenia Łatgalii. Pomnik został pobłogosławiony przez bp. Guzdka a w intencji poległych odmówiona została modlitwa. W Krasławiu spoczywa 87 żołnierzy 3 Dywizji Legionów Wojsk Polskich, którzy polegli w walce o wolność Łotwy.
W czasie trwania Kampanii Łatgalskiej (1919-1920) nazywanej też Operacją Zima, wojska polsko-łotewskie do 25 stycznia wyparły z terenów wschodniej Łotwy Armię Czerwoną. Dzięki temu zwycięstwu możliwe było utworzenie niepodległego państwa łotewskiego. 30 grudnia 1919 r. Podpisano umowę o współpracy między łotewskimi i polskimi siłami zbrojnymi. W operacji wzięło udział 30 tysięcy polskich i 10 tysięcy łotewskich żołnierzy.3 stycznia 1920 r. w Dyneburgu rozpoczęła się ofensywa przeciwko Armii Czerwonej. Zginęło ponad 500 polskich żołnierzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.