Katowice: wierni modlili się za biskupów w rocznicę sakry
06 stycznia 2020 | 19:17 | Ks. Rafał Skitek /Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
W Uroczystość Objawienia Pańskiego wierni archidiecezji katowickiej modlili się za swoich pasterzy: za abp. Wiktora Skworca w 22. rocznicę święceń biskupich oraz biskupów pomocniczych: Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka w 5. ich rocznicę sakry biskupiej. Z tej okazji metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Homilię wygłosił ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej.
Uczestnikom liturgii zwrócił uwagę, że przybyli do Betlejem mędrcy ze wschodu reprezentują całą ludzkość. – Ikonografia starając się wyrazić tę teologiczną prawdę ukazywała ich często jako mężczyzn w różnym wieku, o różnym kolorze skóry przynoszącym Bożemu Dziecięciu różne, choć niezmiennie głęboko symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę – mówił kapłan przekonując, że to dowód na to, że „Bóg pragnie zbawienia wszystkich bez wyjątku”.
Wskazując na gest mędrców podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań Kościoła jest głoszenie Chrystusa. – Mędrcy poznawszy Go i oddawszy Mu pokłon nie zatrzymali się w betlejemskiej grocie, lecz powrócili w swoje strony. Pewnie po to, by radosną wieść o Jezusie przekazywać swym bliskim, przekazywać innym, przekazywać światu – mówił. – To właśnie jest niezaprzeczalnie jednym z podstawowych zadań Kościoła wszystkich czasów, żywego organizmu złożonego z wyznawców Chrystusa należących do różnych stanów, obdarzonych różnymi powołaniami i charyzmatami – wyjaśniał duchowny.
Nawiązując do obchodzonego dziś „Dies Episcopi” wyraził dziękczynienie za posługę metropolity katowickiego, abp Wiktora Skworca. Przypomniał, że abp Skworc przyjął sakrę 22 lat temu, 6 stycznia 1998 r. w watykańskiej Bazylice św. Piotra z rąk Jana Pawła II, dziś świętego. – Od tamtej chwili najpierw w diecezji tarnowskiej, a od 26 listopada 2011 roku w Archidiecezji Katowickiej zgodnie z obranym zawołaniem biskupim „In Spiritu Sancto” (W Duchu Świętym) pełni on wśród nas misję pasterza, następcę apostołów; misje niestrudzonego głosiciela i świadka Słowa Wcielonego – powiedział proboszcz katedry.
Przypomniał także, że również 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego sakrę biskupią w katowickiej katedrze Chrystusa Króla przyjęli biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk.
Ks. Gaweł nawiązał też do organizowanych dziś Orszaków Trzech Króli oraz idei Kolędników Misyjnych upatrując w nich jedną z form głoszenia Chrystusa światu. Jednocześnie zwrócił uwagę na „świadectwo chrześcijańskiego życia” rodziców względem dzieci, zwłaszcza poprzez wspólnie przeżywaną Eucharystię, wspólną modlitwę, rozmowę o Jezusie, wychowanie zgodne z duchem chrześcijańskich wartości, a także w troskę o uczestnictwo w szkolnych lekcjach religii.
Duchowny zaznaczył, że misja świadczenia o Jezusie może przyjąć różne formy: „często niełatwe, a czasami wręcz heroicznie trudne: w miejscach pracy, w środowiskach zdominowanych przez współczesne trendy kultury masowej, wśród znajomych, a nawet czasem w gronie rodzinnym”. Dlatego do uczestników liturgii zaapelował: „Bądźcie – pomimo trudności – autentycznymi świadkami Jezusa, Jego miłości wobec nas”.
Po zakończeniu liturgii metropolita katowicki pobłogosławił uczestników katowickiego Orszaku Trzech Króli. Wzięło w nim ok. 4,5 tysiąca osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.