Dziękczynienie za renowację perełki sakralnej architektury
20 stycznia 2020 | 13:00 | rk / hsz | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Za zakończenie prace konserwatorskich przy najstarszej na terenie Bielska-Białej świątyni dziękowano w niedzielę w XIV-wiecznym kościele pw. św. Stanisława BM. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Greger, modlono się w intencji obchodzącego 80. urodziny ks. Antoniego Kulawika, który przez 23 lata był proboszczem starobielskiej świątyni i zainicjował przywracanie świątyni do jej średniowiecznego blasku.
W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu RP, samorządowcy i urzędnicy, konserwatorzy zabytków, projektanci, ofiarodawcy i sponsorzy.
Dzięki pracom konserwatorskim, restauratorskim i robotom budowlanym w zabytkowym kościele uchroniono świątynię przed postępującym niszczeniem. Przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Jednocześnie podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.
W homilii bp Piotr Greger zachęcił do dziękczynienia za przestrzeń kościoła i kapłanów, a jednoczenie wskazał, w odniesieniu do odczytanej Ewangelii, jak ważne jest dawanie świadectwa o Chrystusowym Kościele. „Nasze dziękczynienie kierujemy w stronę Boga, ale także ludzi, dzięki którym dokonano gigantycznej pracy mającej na celu renowację, odnowę tego rozmiarami małego kościoła, ale wielkiego siłą bogatej tradycji i wielowiekowym duchem modlitwy. To jest – bez cienia wątpliwości – perełka architektury naszego miasta i duchowa potęga całej diecezji” – podkreślił.
Po liturgii biskup wręczył Medale św. Stanisława za szczególną pomoc w dwuletniej realizacji projektu restauracji świątyni. W ten sposób wyróżniono: m.in. wiceministra inwestycji i rozwoju Grzegorza Pudę, prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i diecezjalnego konserwatora zabytków i sztuki sakralnej ks. Szymona Tracza.
Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono średniowieczne tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.
Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko – odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł prawie 2,4 miliony złotych, w tym wkład Funduszy Europejskich ponad 2 mln zł.
Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.
Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.