Raport Oxfam: nieodpłatna praca kobiet pogłębia nierówności społeczne
21 stycznia 2020 | 11:00 | tom (KAI) / hsz | Nairobi Ⓒ Ⓟ
Nieodpłatna praca kobiet pogłębia nierówności społeczne na całym świecie – wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodową organizację humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się – Oxfam. Szokujący raport pt. „„Time to care“ (Czas na opiekę) został opublikowany w przeddzień rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Potrwa ono w tym szwajcarskim kurorcie od 21 do 24 stycznia.
Z raportu wynika, że w 2019 r. 2153 miliarderów na całym świecie miało większy majątek niż 4,6 mld ludzi na całym świecie. Oxfam ilustruje nierówności obrazem: gdyby wszyscy usiedli na stosie banknotów o nominale 100 dolarów amerykańskich symbolizujących ich bogactwo, to dwaj najbogatsi ludzie znaleźliby się w kosmosie, a z drugiej strony absolutna większość ludzkości na krześle ustawionym na ziemi. Organizacja zwraca uwagę na rosnącą nierównowagę w dystrybucji bogactwa. Odnosząc się do danych publikowanych przez firmę finansową Bloomberg Oxfam zaznacza, że majątek 500 najbogatszych ludzi na świecie wzrósł w ubiegłym roku o 25 proc.
W swoim raporcie organizacja wskazuje na niesprawiedliwość w obszarze płac i podziału bogactwa między płciami, a także przedstawia analizy na przykładzie poszczególnych krajów. Według Oxfam to głównie kobiety i dziewczęta wykonują lwią część prac domowych i opiekuńczych na całym świecie bez wynagrodzenia. To w sumie ponad 12 mld godzin dziennie. Przy minimalnym wynagrodzeniu byłoby to równowartość ponad 11 bln dolarów amerykańskich rocznie.
Wspólne bogactwo 22 najbogatszych mężczyzn na świecie więcej niż majątek wszystkich kobiet w Afryce, zaznacza organizacja pomocy, która również analizuje różnice majątkowe między kontynentami. W odniesieniu do bezpłatnej pracy kobiet, ekspert społeczny Oxfam, Ellen Ehmke, zwróciła uwagę na system gospodarczy, który działa przede wszystkim na rzecz bogatych mężczyzn. „Kobiety są szczególnie zagrożone ubóstwem, szczególnie w starszym wieku. Według ONZ ryzyko, że kobiety popadną w skrajne ubóstwo, wzrasta jeśli rodzą, opiekują się i wychowują dzieci” – powiedziała.
Na podstawie opublikowanych wyników badań Oxfam domaga się m.in. większych inwestycji w opiekę nad dziećmi, różne placówki opieki, infrastrukturę publiczną oraz sprawiedliwy system podatkowy, który by je finansował. Organizacja pomocy apeluje również o większe wsparcie dla programów na rzecz praw kobiet i ich organizacji. Korporacje i ludzie dysponujący bardzo dużym majtkiem powinni jeszcze bardziej angażować się na rzecz dobra wspólnego. Oxfam zwraca uwagę, że przy odrobinie dodatkowego opodatkowania najbogatszych ludzi na świecie można by stworzyć miliony miejsc pracy, na przykład w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.