Europejscy Żydzi domagają się ostrzejszych przepisów przeciw antysemityzmowi
23 stycznia 2020 | 13:19 | ts (KAI/KNA) | Kraków Ⓒ Ⓟ
Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (European Jewish Association – EJA) i Europejska Liga na rzecz Działania i Ochrony (European Action and Protection League – APL) opracowały wspólny projekt ustawy dotyczącej ostrzejszego postępowania wobec przejawów antysemityzmu.
„Aby bronić Żydów na naszym kontynencie, potrzebujemy czegoś więcej niż tylko słów «nigdy więcej!»” – oświadczył przewodniczący EJA rabin Menachem Margolin, przedstawiając projekt dokumentu 21 stycznia na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA podała, że w spotkaniu uczestniczyło stu parlamentarzystów z rożnych krajów europejskich.
Prezentacja projektu nastąpiła w ramach dwudniowego sympozjum w Krakowie i Auschwitz z okazji 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu zagłady. Dokument stwierdza, że praca oświatowa nad holokaustem na naszym kontynencie musi mieć najwyższy priorytet, włącznie z zaostrzeniem ustawodawstwa poszczególnych krajów w takich sprawach, jak utrwalanie stereotypów czy sprzedaż symboli nazistowskich.
M. Margolin wezwał do zdecydowanych działań przeciw antysemityzmowi. Podkreślił, że aby zapewnić przyszłość Żydów w Europie, samo zajmowanie stanowiska i potępianie nie wystarczą. Jest to istotne nie tylko dla tutejszych Żydów, ale też dla samej Europy. „Jest to walka między dobrem a złem, między światłem i ciemnościami” – zaznaczył rabin.
Również przewodniczący APL rabin Szlomo Koves zaapelował o zjednoczoną walkę z antysemityzmem. Jego zdaniem, najskuteczniejszą bronią w tych zmaganiach, które w każdym kraju wyglądają inaczej, jest oświata – poinformowała KNA.
Według agencji w spotkaniu uczestniczyli ministrowie i parlamentarzyści z różnych krajów oraz opcji politycznych, a także przedstawiciele Żydów i byłe ofiary holokaustu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.