Diecezja siedlecka: Liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
23 stycznia 2020 | 15:39 | moka | Siedlce Ⓒ Ⓟ
Dziś 23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Do miejsca uświęconego przez męczeństwo Unitów Podlaskich przyjechało wielu osób z diecezji siedleckiej, a także wierni z całej Polski. Obiektem kultu w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. W październiku 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina. Do tej daty odniósł się w homilii bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, który przewodniczył uroczystościom.
„Kto z nas nie zna Męczenników Podlaskich, którzy wpisani zostali uroczystym aktem Kościoła do kalendarza trwałego, stabilnego, chwalącego tych których Pan wybrał, by byli Jego świadkami aż po krańce świata – mówił hierarcha. Dzisiaj, to już jest dla nas nie tylko prawda historyczna o wydarzeniach dramatycznych, to siła Kościoła. Na Męczennikach oparty jest kościół, założony na krzyżu przez śmierć naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. To wszystko należy dzisiaj do silnego dziedzictwa w którym uczestniczymy” -podkreślał pasterz kościoła gliwickiego.
Sanktuarium w Pratulinie co roku odwiedza około 50 tysięcy wiernych w grupach zorganizowanych, zaznaczył bp Kazimierz Gurda. Ordynariusz diecezji siedleckiej powiedział, że od 2019 roku działa Dom Pielgrzyma w Pratulinie, z którego korzystają osoby indywidualne, grupy zorganizowane, które przyjeżdżają do Sanktuarium na rekolekcje, dni skupienia czy po prostu aby pomodlić się w tym uświęconym miejscu.
Jak dodaje proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, jest też duża grupa osób przybywających na comiesięczne spotkania w ramach Pratulińskiej Szkoły Wiary (spotkania odbywają się 23 dnia każdego miesiąca).
W środę 26 lutego o godz. 22:25 na antenie TVP 1 zostanie wyemitowany fabularyzowany dokument o Błogosławionych Męczennikach z Pratulina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.