Modlitwa o jedność chrześcijan w Rzeszowie
24 stycznia 2020 | 10:06 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Za każdym razem, kiedy troszczymy się o miłość we wspólnotach, w których żyjemy, w rodzinach, parafiach, przyczyniamy się do budowania jedności we wspólnocie całego Kościoła” – mówił ks. Krystian Winiarski podczas diecezjalnych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 23 stycznia 2020 r. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie.
Eucharystii w intencji jedności chrześcijan przewodniczył ks. Wiesław Szurek, wykładowca filozofii w WSD w Rzeszowie. Mszę św. koncelebrowali: ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie i ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża.
W homilii ks. Krystian Winiarski, odpowiedzialny w diecezji rzeszowskiej za duszpasterstwo ekumeniczne, nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan „Życzliwymi bądźmy”. „Te słowa odnoszą się do historii św. Pawła, który jako rozbitek, razem z towarzyszami morskiej podróży, znalazł się na Malcie. Wszyscy, zarówno żołnierze, marynarze jak i transportowani więźniowie, doświadczyli tam niespotykanej życzliwości. Życzliwość to przeciwieństwo obojętności na drugiego człowieka. To bliska krewna chrześcijańskiej miłości” – przekonywał kaznodzieja.
W dalszej części duchowny mówił o specyfice chrześcijańskiej miłości. „Jezus uczy nas, że prawdziwie chrześcijańska miłość powinna być skierowana do wszystkich. Nikogo nie może wykluczać. Miłość tylko ludzka ma bardzo wąski zasięg, dotyczy najczęściej rodziny, przyjaciół, czasem sąsiadów. Miłość chrześcijańska, o której mówił Jezus, nie dopuszcza do dyskryminacji. Nie robi różnicy między tymi, którzy wydają nam się być sympatyczni i tymi, którzy wydają się nam być niesympatyczni; między krewnymi i obcymi; między rodakami i cudzoziemcami; między wyznawcami różnych religii” – mówił ks. Winiarski.
Kaznodzieja przekonywał, że ważnym krokiem na rzecz ekumenizmu jest troska o miłość w takich wspólnotach jak rodzina i parafia. „Nasze zaangażowanie ekumeniczne może być bardzo różne i dotyczyć różnych obszarów. Wielu z nas nie ma codziennego kontaktu z ludźmi innych wyznań chrześcijańskich. Także w takiej sytuacji możemy dokładać swoją cegiełkę w budowanie jedności. Za każdym razem, kiedy troszczymy się o miłość we wspólnotach, w których żyjemy, w rodzinach, parafiach, przyczyniamy się do budowania jedności we wspólnocie całego Kościoła. Życie na co dzień chrześcijańską miłością jest ważnym wkładem w ekumenizm. Taka miłość odnawia Kościół, wspólnoty i społeczeństwo. Miłość jest też podstawą autentycznego dialogu. Dialog trzeba zaczynać od miłości, a nie od szukania różnic” – podkreślił duchowny.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest cyklicznym świętem ekumenizmu od 1908 r. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw są słowa: „Życzliwymi bądźmy” (Dz 28,2). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty.
W Rzeszowie działają dwa Kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej: Kościół Chrześcijan Babtystów i Kościół Prawosławny. Parafia prawosławna pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licyjskich do Bari przy ul. Cienistej w Rzeszowie została erygowana w 2009 r. Zbór Kościoła Chrześcijan Babtystów znajduje się przy Alei Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Do Polskiej Rady Ekumenicznej nie należą działające w Rzeszowie: Kościół Zielonoświątkowy (zbór „Emaus” przy ul. J. Dąbrowskiego) i Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (zbór przy ul. ks. J. Twardowskiego).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.