Izba Społeczna chce postawić pomnik ks. Wsiewołoda Czaplina
31 stycznia 2020 | 20:44 | kg (KAI/B-I) / hsz | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Członkowie Prezydium Izby Społecznej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi chcą uwiecznić ks. protojereja Wsiewołoda Czaplina, zmarłego 26 stycznia. W Moskwie i w Mińsku mają się pojawić tablice pamiątkowe a w stolicy Rosji – pomnik ku jego czci. Ponadto, w porozumieniu ze związkami pisarzy obu krajów zostanie ustanowiona nagroda literacka jego imienia. Ponadto planuje się ufundować stypendia dla przyszłych księży również pod patronatem zmarłego nagle duchownego.
„Dla upamiętnienia prac o. Wsiewołoda postanowiono wmurować tablice pamiątkowe w Moskwie i Mińsku. Ich kształt, jak również projekt pomnika kapłana opracuje ludowy artysta Rosji Saławat Szczerbakow, będący autorem pomnika św. Księcia Włodzimierza przed Moskiewskim Kremlem i pomników wszystkich patriarchów Kościoła rosyjskiego przed świątynią Chrystusa Zbawiciela w Moskwie” – oznajmili 31 stycznia rosyjskiej agencji „Interfax” przedstawiciele Izby.
Sam rzeźbiarz w rozmowie z agencją powiedział, że w pomniku nie powinno być gigantyzmu czy patosu, gdyż o. Wsiewołod tego nie lubił. Dodał, że będzie to raczej „portret rzeźbiarski, który ma odzwierciedlać naturę” protojereja.
Prywatne: Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła
Izba Społeczna wraz z organizacjami pisarzy zobowiązała się do ustanowienia jeszcze w tym roku nagrody literackiej imienia zmarłego kapłana. Będzie ona przyznawana za propagowanie w utworach tradycyjnych wartości i za umacnianie prawosławia. Postanowiono ponadto ufundować kilka stypendiów dla przyszłych kapłanów – zdolnych słuchaczy uczelni duchownych, którzy będą chcieli specjalizować się i działać, podobnie jak ks. Czaplin, na rzecz rozwijania dialogu między Kościołem, społeczeństwem i państwem lub w dziedzinie zewnętrznych kontaktów kościelnych. Powstanie też być może nagroda społeczna upamiętniająca tego duchownego.
Wiosną br. w Moskwie zostanie otwarta wystawa zdjęć i dokumentów, poświęcona kościelnym i społecznym dokonaniom o. Wsiewołoda.
Ks. Wsiewołod (Siewa, jak go nazywano powszechnie) Czaplin urodził się 31 marca 1968 w Moskwie. Od najmłodszych lat był związany z Kościołem. W 1990 ukończył seminarium a w 1994 – akademię duchowną w Moskwie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 stycznia 1992, przy czym nie ożenił się ani nie został mnichem. W 1999 otrzymał godność protojereja, a od 2006 miał prawo nosić mitrę.
Od października 1990 do marca 2009 pracował w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a w latach 2001-09 był jego wiceprzewodniczącym, czyli bezpośrednim zastępcą ówczesnego szefa, metropolity smoleńskiego Cyryla, obecnego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi. Od marca 2009 do grudnia 2015 stał na czele nowo utworzonego Synodalnego Wydziału ds. Współdziałania Kościoła i Społeczeństwa, a usunięcie go z tego stanowiska formalnie przez Synod Biskupów, a w rzeczywistości przez samego patriarchę, było jednym z najważniejszych wydarzeń kościelnych tamtego roku.
Ks. Czaplin był znany z wielu kontrowersyjnych, nieraz wręcz szokujących wypowiedzi. Kilkakrotnie np. twierdził, że wojna nie zawsze jest czymś złym, a pokój rozleniwia i osłabia ludzi duchowo, innym razem bronił, a nawet chwalił bogactwo w Kościele, twierdząc, że biskupi i księża powinni nosić drogie ubrania, zegarki, jeździć eleganckimi samochodami, gdyż podnosi to prestiż nie tylko ich, ale całego Kościoła jako instytucji.
Gdy wybuchła „rewolucja godności” ma Ukrainie i masowe protesty na kijowskim Majdanie, ks. Czaplin wzywał do zbrojnej interwencji w tym kraju, aby – jak twierdził – bronić rdzennych ziem rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Głosił też, że nie ma niczego złego w zabijaniu złych ludzi, np. wrogów państwa i pod tym względem uważał terror i „czystki” stalinowskie za uzasadnione.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.