XXVIII Światowy Dzień Chorego w archidiecezji warszawskiej
06 lutego 2020 | 16:52 | archwwa / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
We wtorek 11 lutego Kościół obchodzić będzie 28. Światowy Dzień Chorego. W tym dniu w archidiecezji warszawskiej biskupi odprawią Msze święte w szpitalach i spotkają się z pacjentami. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących i zwrócenie uwagi na ich potrzeby.
W poniedziałek 10 lutego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w debacie „Ja pacjent” z okazji Światowego Dnia Chorego w Pałacu Staszica. Obecny tam również będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który zaprezentuje orędzie papieskie oraz stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec wyzwań zdrowotnych.
W sam Światowy Dzień Chorego, 11 lutego kard. Kazimierz Nycz o godz. 16.00 odprawi Mszę św. i spotka się z pacjentami Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie przy ul. Wołoskiej. Z kolei biskup pomocniczy Rafał Markowski odwiedzi tego dnia dwa szpitale. O godz. 10.00 odprawi Mszę św. w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie, natomiast o godz. 15.00 – w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.
Parafie w ten dzień szczególnie modlą się za chorych i cierpiących. W niektórych, już w poprzedzający ten dzień weekend zostaną odprawione Msze św. z udziałem chorych. W ciągu całego roku opiekę duchową osobom chorym zapewniają przede wszystkim parafie. Księża odwiedzają chorych z posługą sakramentalną. Tam, gdzie jest taka potrzeba, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą ją chorym i starszym do domów częściej. Chorych odwiedzają też wolontariusze z parafialnych Caritas.
Ponadto w szpitalach na terenie archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 30 kapelanów szpitalnych. Są wśród nich zarówno księża diecezjalni, jak i wielu zakonników m.in. jezuici, orioniści i kamilianie.
Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego jest werset z Ewangelii wg św. Mateusza „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Papież Franciszek podkreśla w swym orędziu na ten dzień, że w szczególny sposób wśród owych, “utrudzonych i obciążonych” są chorzy i cierpiący i to właśnie oni „przyciągają wzrok i serce Jezusa”.
„Życie ma być przyjmowane, chronione, szanowane i trzeba mu służyć od jego zaistnienia aż do śmierci: domagają się tego zarówno rozum, jak i wiara w Boga autora życia” – pisze papież. Lekarzom przypomina: „wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny”.
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II i odtąd jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.