Ks. Kantor przed Dniem modlitwy i pokuty: naprawdę zależy nam na oczyszczeniu
17 lutego 2020 | 23:23 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Nam naprawdę zależy, by nastąpiło oczyszczenie. Z wielką pokorą podejmujemy powierzone nam zadania, jesteśmy otwarci na zgłoszenia i współpracę z organami ścigania” – mówi KAI ks. dr hab. Robert Kantor, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. 28 lutego Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Zdaniem ks. Kantora każde zgłoszenie molestowania seksualnego, to o jeden przypadek za dużo. „Zło krzywdzi drugiego człowieka, zwłaszcza niewinnego i bezbronnego. Trzeba podjąć trud oczyszczenia i zrobić wszystko, by takie przypadki się nie powtarzały. Każdy dramat takiej osoby jest dramatem Kościoła” – dodaje kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
To właśnie do kurii zapraszane są osoby, które chcą zgłosić przypadek wykorzystywania seksualnego przez duchownych. „To nie są łatwe rozmowy. Ból, dramat, złość, które się ujawniają nie napawają optymizmem, ale trzeba z tym się zmierzyć. To też jest droga do oczyszczenia. Podczas rozmowy sporządzany jest protokół. Później zasadniczą kwestią jest uwiarygodnienie tego oskarżenia” – tłumaczy ks. Kantor.
Od 2017 roku każdy, kto ma informacje o przestępstwie molestowania dzieci i młodzieży jest zobowiązany zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. „Kilka razy po wysłuchaniu osoby, sam zgłaszałem takie sprawy do organów ścigania, by nadać im bieg prawa cywilnego. Oprócz tego jest uruchamiana ścieżka kanoniczna, wysyłamy informacje do watykańskiej kongregacji i prosimy o wskazówki. Często też czekamy na wyrok sądu i prowadzimy dalsze czynności kanoniczne” – dodaje.
Wytyczne m.in. Konferencji Episkopatu Polski ułatwiają pracę diecezjalnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży – ocenia ks. Kantor. Ponadto każda diecezja została zobowiązana do opracowania norm i zasad dotyczących ochrony dzieci i młodzieży. Dokumenty takie przyjęto już w trzech czwartych polskich diecezji.
Wytyczne przyjęte w diecezji tarnowskiej przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezji, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują̨ posługę wśród dzieci i młodzieży.
Dokument podkreśla, że podstawową zasadą w pracy z dziećmi i młodzieżą jest poszanowanie ich nietykalności cielesnej. W kodeksie zachowań czytamy m.in. że nie do zaakceptowania jest faworyzowanie przez duchownego lub innego wychowawcę pojedynczych osób. Zabrania się podróżowania samochodem lub innym środkiem lokomocji „sam na sam” z małoletnim. Wyjątkiem może być sytuacja wynikająca z konieczności ratowania zdrowia lub życia. Niedozwolone jest prowadzenie rozmów, opowiadanie żartów oraz formułowanie wszelkich komentarzy o podtekście seksualnym. Jest też rada, aby w podejmowanej aktywności lub zabawach z małoletnimi nie przekraczać granicy fizycznego kontaktu, dlatego w szczególności należy unikać w organizowanych zabawach bliskości fizycznej, przybierającej formę np. łaskotania, obejmowania.
Dokument można znaleźć na stronie internetowej diecezji tarnowskiej. Temat prewencji podejmowany jest także na spotkaniach kapłanów, katechetów, podczas wykładów w tarnowskim seminarium oraz w audycjach w diecezjalnym radiu RDN.
„Przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez niektóre osoby duchowne nie są ukrywane, czy zamiatane pod dywan. Próbujemy zmierzyć się z tym” – podkreśla ks. Robert Kantor. Obok delegata Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych są także duszpasterze do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym. To ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie i ks. Jan Gębarowski, proboszcz parafii kolegiackiej w Wojniczu. Ponadto działa także kurator dla duchownych oskarżonych/skazanych za przestępstwo wykorzystywania seksualnego małoletnich. Jest nim ks. Krzysztof Bułat – wikariusz biskupi ds. stałej formacji duchowieństwa.
Zdaniem ks. Kantora, zło popełnione przez niektórych księży powraca do duchownych z nieufnością i podejrzliwością ludzi. „Nie wolno przedstawiać tej dewiacji jakby była ona czymś typowym dla katolicyzmu. Jeśli ludzie słyszą o takim przypadku, to od razu jest katalogowanie, że to jest ksiądz pedofil. Trzeba być ostrożnym do końca zbadania sprawy. Mieliśmy przypadek, że media zbyt wcześnie pospieszyły się z osądem. Sprawa znalazła swój finał w wyrokach sądowych i redakcja musiała przepraszać za takie wyjście przed szereg” – dodaje ks. Kantor.
Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
28 lutego zgodnie z decyzją biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża we wszystkich bazylikach mniejszych diecezji zostaną odprawione nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tej intencji.
Takie nabożeństwo będzie także w diecezjalnym radiu RDN. Rozgłośnia nagrała drogę krzyżową w oparciu o materiały Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i udostępni ją stacjom katolickim w Polsce. Nabożeństwo przygotowane zostało przez jedną ze skrzywdzonych osób.
Broszura „Modlitwa zranionego Kościoła” zawiera m.in. drogę krzyżową i teksty liturgiczne. Została opublikowana nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos” i ma trafić do polskich parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.