Jarosław: odzyskano skradzione starodruki z Kolegiaty pw. Bożego Ciała
19 lutego 2020 | 19:09 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Policjanci odzyskali 7 z 8 starodruków skradzionych z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w woj. podkarpackim. Księgi pochodzące z XVII i XVIII wieku oszacowano na 86 700 złotych. Zostały one wystawione na aukcję przez antykwariat w Kaliszu w Wielkopolsce. Funkcjonariusze ustalają, kto je ukradł i w jakich okolicznościach trafiły do sprzedaży.
Zawiadomienie o kradzieży wpłynęło do policjantów na początku stycznia. Zgłosiła je pracownica Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Kobieta wyjaśniła, że w 2008 r. w parafii został odkryty zbiór starodruków. Księgi zostały przez nią opisane, sfotografowane, skatalogowane i wpisane do ewidencji kościoła.
Z jej relacji wynikało, że przeszukiwała internet, aby znaleźć dodatkowe informacje na organizowaną przez muzeum wystawę. W ten sposób natrafiła na aukcję internetową antykwariatu w Kaliszu, na której wystawiono do sprzedaży osiem ksiąg. Rozpoznała, że są to te same starodruki, które ona wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Wtedy odkryto, że księgi zostały skradzione.
Jarosławscy policjanci z wydziału kryminalnego, przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Jedna z nich została wcześniej sprzedana. Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu.
W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zbioru starodruków, liczącego blisko 300 ksiąg. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią pisma powstałe od XVI do XIX wieku. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie a najmłodsza pochodzi z 1786 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.