Ekumeniczna debata biskupów o dialogu w Lublinie
19 lutego 2020 | 23:50 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
O różnym spojrzeniu na dialog i o swoim doświadczeniu współpracy między wyznawcami Chrystusa rozmawiali dziś przełożeni trzech Kościołów Chrześcijańskich. Do wspólnej rozmowy usiedli metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel oraz bp Jan Cieślar z Ewangelicko-Augsburskiej Diecezji Warszawskiej.
Podczas spotkania biskupi zostali zapytani między innymi o właściwe dla każdego Kościoła rozumienie dialogu z Bogiem. O wschodnim spojrzeniu na to zagadnienie opowiedział abp Abel. – Głównym celem dialogu jest znalezienie prawdy zbawczej. Człowiek w swoich możliwościach poznawczych jest ograniczony, dlatego naprzeciw mu wychodzi Bóg. Umysł przemienia się przez modlitwę i kontemplację. W prawosławiu bardzo często podkreśla się znaczenie przebóstwienia, które dają sakramenty – tłumaczył.
Z kolei abp Budzik zauważył, że sam Stwórca jest obrazem dialogu. – Źródło dialogu jest umiejscowione w umyśle samego Boga. Jest On jednością trzech Osób Boskich. Dlatego mamy obowiązek wejścia w dialog z ludźmi, skoro Bóg mówi do nas samych, a jak mówi autor natchniony, przemówił do nas ostatecznie przez Syna – zaznaczył metropolita.
Trzeci z prelegentów zauważył podobieństwo ewangelickiego podejścia do boskiego dialogu z dwoma pozostałymi koncepcjami. – Bóg jest niepoznawalny, to On daje się poznać na tyle ile zechce. Dialog jest przyzwaniem przez Boga, który ukryty wychodzi do człowieka, rozpoczyna rozmowę. W Chrystusie Bóg najpełniej przemówił, to znaczy objawił nam swoją miłość. To w Nim objawia się cała dobroć, piękno i sprawiedliwość – zaznaczył bp Cieślar.
Spotkanie poprzedziła wspólna modlitwa w lubelskiej bazylice Ojców Dominikanów. Nabożeństwo i spotkanie zainaugurowało nową edycję programu „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Do udziału w kolejnych spotkaniach ekumenicznych zostali zaproszeni znani ludzie dialogu, m.in.: prof. Jerzy Buzek, kantor Symcha Keller, ks. prof. Alfred Wierzbicki, Piotr Cywiński, Agata Buzek, ks. bp Jerzy Samiec, rabin Stas Wojciechowski, prof. Stanisław Krajewski, red. Zbigniew Nosowski, prof. Etienne Emmanuel Vetö ICN. Spotkania będą odbywać się w różnej formie, m.in. debaty, dyskusji, konferencji i otwartych wykładów.
W dzieło zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina: Adwentystów Dnia Siódmego, Ewangelicko-Augsburski, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki, Zielonoświątkowy oraz wspólnota ekumeniczna Chemin Neuf, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Programowi towarzyszyć będzie festiwal organowy „Ewangelicka 1” – cykl cotygodniowych koncertów – maj 2020 oraz międzynarodowa konferencja naukowa „Dialog chrześcijańsko-żydowski – dialog międzyreligijny czy ekumeniczny?” – listopad 2020.
Tegoroczna inicjatywa „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” będzie przygotowywaniem II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznym „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima; Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.