Francuscy biskupi komentują postępowanie J. Vaniera
23 lutego 2020 | 05:44 | kg (KAI) / hsz | Paryż Ⓒ Ⓟ
Rada Stała Konferencji Biskupów Francji ogłosiła 22 lutego oświadczenie, wyrażające „zdumienie i ból” z powodu ujawnionych wczoraj wyników śledztwa przeprowadzonego przez organizację L’Arche Internationale w sprawie wieloletniego postępowania Jeana Vaniera z wieloma kobietami. Postawa ta, łącząca w sobie wpływ duchowy i wykorzystywanie seksualne, była następstwem relacji duchowej, jaką J. Vanier utrzymywał z o. Thomasem Philippem, dominikaninem i pod wpływem perwersyjnego nauczania tego drugiego – podkreślili hierarchowie.
Podziękowali kobietom – ofiarom Vaniera, które miały wewnętrzną odwagę mówienia o tym, czego doświadczyły. W imieniu całego episkopatu Francji zapewnili kobiety, które zostały w ten sposób wykorzystanie, o swym współczuciu, wyrażając przy tym zdecydowaną wolę działania, aby fakty te ujrzały światło dzienne. Ponownie zapewnili też o swym zaufaniu dla wspólnot Arki (L’Arche), to znaczy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, żyjących w prawdziwych relacjach wzajemnego poszanowania i pomocy wzajemnej.
Autorzy oświadczenia wyrażają swój szacunek dla kierownictwa Arki, które z powagą odniosło się do otrzymanych świadectw i które potrafiło podjąć niezbędne środki, aby przeprowadzić niezależne i pogłębione dochodzenie. Rada Stała dziękuje tym osobom za poinformowanie o jego wynikach.
Biskupi zwrócili uwagę, że śledztwo nie wykazało, aby osoby niepełnosprawne były ofiarami niewłaściwych czynów Jeana Vaniera. Powitali też z zadowoleniem prowadzone obecnie przez L’Arche Internationale prace nad ocenianiem procedur zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu i ochrony osób, narażonych lub nie.
Komunikat zapewnia, że Konferencja Biskupów „chętnie przyłączy się do CORREF [Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji], do Francuskiej Prowincji Zakonu Dominikańskiego oraz do Zgromadzenia Braci św. Jana w celu dalszych prac nad niezbędnym wyjaśnieniem sprawy o. Thomasa Philippe’a, dominikanina zmarłego w 1993, poważnie oskarżonego przez Rzym w 1956, a które to oskarżenia były coraz bardziej zapominane i lekceważone”.
Oświadczenie podpisali członkowie Rady Stałej episkopatu: przewodniczący – metropolita Reims abp Éric de Moulins-Beaufort, dwaj jego zastępcy – biskupi Dominique Blanchet z Belfort-Montbéliard i Olivier Leborgne z Amiens oraz 7 pozostałych arcybiskupów i biskupów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.